Lidové noviny: Parcela vedle kláštera U Hybernů je na prodej

Lukrativní státní pozemek v centru metropole sousedící s klášterem U Hybernů bude opět na prodej. Žaloby, které parcely blokovaly, byly totiž staženy.

PRAHA Vydání pozemku o rozloze 926 metrů čtverečních na atraktivní pražské adrese se u Obvodního soudu pro Prahu 1 domáhala Věra Šultysová jako náhrady za své nevypořádané restituce. Osmdesátiletou restituentku zastupovala advokátní kancelář KŠD Legal, u níž jako prokurista působí Petr Šťovíček. Ten do února 2014 vedl Státní pozemkový úřad, který má ve své kompetenci mimo jiné vyhlašování veřejných nabídek pozemků pro restituenty, jimž nemohly být vráceny zabrané parcely.
O stejnou parcelu jako Věra Šultysová usilovali u soudu také Miroslava Michal Holečkovi, které zastupovala advokátní kancelář Barcalová Hrtús. Ještě před nařízením soudního jednání byly obě žaloby vzaty zpět. Informaci LN potvrdila Kateřina Arajmu, generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který má právo s parcelou hospodařit.

„Pozemek bude nabídnut k prodeji v transparentním výběrovém řízení s aukcí,“ dodala Kateřina Arajmu s tím, že by se tak mělo stát v řádech týdnů. Minimální cena bude stanovena na 23,5 milionu korun. Právě takovou sumu nabídl vítěz soutěže, kterou ÚZSVM pořádal loni v létě. Kvůli restitučním žalobám ale bylo výběrové řízení, z něhož měl vzejít kupec pozemku, zrušeno.

Jako důvod pro podání žaloby uvedla jak Věra Šultysová, tak Holečkovi přijetí novely o Státním pozemkovém úřadu, která od 1. července 2018 ruší možnost vydávání náhradních pozemků. Restituenti, kteří budou mít po tomto datu nevypořádané nároky, mohou v průběhu deseti let požadovat peněžitou náhradu. Zákonem stanovené finanční náhrady jsou ale odvozené od cen pozemků z roku 1991, a jsou tak násobně nižší než aktuální tržní cena.

Na to, že novela zákona může spustit vlnu restitučních žalob, upozorňovala před jeho přijetím senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Lze očekávat, že restituenti, v mnoha případech i spekulanti jednající jménem restituentů, budou podávat žaloby, kterými se budou domáhat vydání náhradních lukrativních pozemků, s nimiž státní instituce hospodaří.

Obdobný postup jako v Praze zvolila restituentka Věra Šultysová také v Harrachově. I zde se žalobou domáhá vydání náhradního pozemku (6000m2) za své nevypořádané restituční nároky. A i v tomto případě ji zastupuje advokátní kancelář KŠD Legal. Soudní jednání zatím nebylo nařízeno.

 

Zdroj: Lidové noviny, 15.2. 2017