Lidové noviny: Rozvázané ruce

Policie si právní stát vykládá po svém 

O svobodu nemá tahle společnost zájem, policie si jen za loňský rok vyžádala lokalizační údaje o mobilních telefonech 130 tisíců lidí. To nejsou odposlechy, které posuzuje soudce, to jsou „jenom“ údaje o sprostých podezřelých, kterým hrozí za úmyslný trestný čin nejméně tři roky. Policista si řekne, policista ví, je to zákonná praktika a její používání je na vzestupu. To, že Ústavní soud v lednu 2012 shledal lokalizační údaje stejně citlivými jako odposlechy, dnes nikoho netrápí. Reakcí na tenhle verdikt ÚS byla ještě v roce 2012 změna zákona, která v případě lokalizačních údajů opět rozvázala policistům ruce.
Jak včera řekla bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, mezi politiky na levici ani na pravici není zájem cokoli měnit, pohodlí policie má přednost. Jako by se neprovalilo, jak policisté sledovali v roce 2011, zcela svévolně, telefony lidí z okolí prezidenta Klause či mobil samotného předsedy ÚS Rychetského. V loňském roce se podle policie v desetimilionové populaci pohybovalo zhruba 130 tisíc neusvědčených „zločinců“. Letos jich mezi námi bude jistě mnohem víc.

Že sledujeme trend rozpínání policejní svévole, je zřejmé. Chcete příklad? Policisté odebrali vzorky DNA všem bývalým radním Libereckého kraje. Jsou podezřelí z vraždy, loupežného přepadení či znásilnění? Nikoli, odhlasovali údajně neoprávněné odměňování členům dozorčích orgánů krajských společností. Důvod, proč to policisté dělají, znají jen oni sami, státní zástupkyně odmítá, že by o odebrání vzorků DNA vůbec žádala.

Je-li dnes politická elita netečná ve vztahu ke svobodě a je ochotna vše obětovat „boji s korupcí“, ať už se za ní skrývá cokoli, nezbývá než s tím počítat a spíš trend podpořit. Čím dřív totiž vývoj nabere absurdní směr, tím větší je pravděpodobnost, že se občanstvo vzpamatuje. V rozšiřování policejní kontroly by rozhodně nebylo od věci, aby lokalizační údajeo mobilech policistů měla k dispozici generální inspekce (policie policie), stejně jako by měl v databázi DNA být vzorek každého z nich. S řečmi o právu policii neurážejme, policisté přece nejsou nadlidé s nadprávy a pro pohodlí GIBS je třeba také něco udělat. Jistě by se zvýšila „objasněnost“ kriminality policistů. Svoboda nikoho nebere, daleko spíš prosadíte lidské právo na smartphone.

 

Zdroj: Lidové noviny, 5.4. 2014