Lidové noviny: Senátoři nechtějí imunitu zúžit. Bojí se „zneužití“.

V bitvu téměř všech proti jedné se včera změnila senátní diskuse o zpřesnění imunity zákonodárců. Ta se nakonec upravovat nebude. Senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ) získala pro návrh jen deset kolegů. Společně se senátorem a bývalým státním zástupcem Miroslavem Antlem (za ČSSD) navrhovala, aby se imunita při projevech vztahovala výhradně na hlasování a projevy při schůzích obou komor, jejich výborů, podvýborů a komisí. Reagovali tak na červencový verdikt Nejvyššího soudu v korupční kauze takzvaných trafik tří exposlanců ODS.

Jenže zatímco Antl na hlasování ani nedorazil, Wagnerová u kolegů narazila. „Ten návrh je absurdní. Jsou to věci, které nás vedou do pekel,“ varoval na plénu před „zužováním“ imunity šéf senátorů ODS Jaroslav Kubera a citoval z textu středečních LN, kde Antl připouštěl, že má novela trestního řádu vyprovokovat legislativní diskusi: „Ptám se, jestli toto je způsob hodný Senátu. Navrhovat zákony jenom jakoby legislativní provokaci.“

„Tady vidíme jedno. Novelou trestního zákona se má obcházet ústava. Říkám to tady naplno. Soud rozhodl, jak rozhodl. Současná politická scéna je plná dohod, zákulisních dohod a kšeftů. Je to i tady v Senátu, příklad je rozdělování do jednotlivých výborů,“ rozohnil se senátor Vladimír Dryml (SPOZ), že by se zpřesnění imunity mohlo zneužívat třeba v politickém boji. Po půl hodině tak bylo jasno: pro návrh zvedlo ruku jen 11 senátorů, proti jich bylo 14. Hned 26 zákonodárců se ale zdrželo hlasování a další třicítka raději vůbec nedorazila. Wagnerová se ale nevzdává. „Prostě se mi nelíbí, aby o tom rozhodoval Nejvyšší soud. Budu teď muset přemýšlet, jak nejlépe to upravit,“ uzavřela s tím, že odmítnutí od kolegů čekala.

 

Zdroj: Lidové noviny, 28.11. 2013

 

Zdroj: Lidové noviny, 28.11. 2013