Lidové noviny: Senátoři podpořili výzvu vědců proti xenofobii. Musíme zahájit debatu, tvrdí

Skupina senátorů podpořila Výzvu vědci proti strachu a lhostejnosti v souvislosti s aktuální migrační situací. „Jsme znepokojeni šířením nenávistných nálad v české společnosti i vzrůstající aktivitou extremistických skupin,“ píší s tím, že chtějí otevřít debatu o konkrétních politických krocích.

Vědci a další pracovníci akademických a výzkumných institucí se v polovině srpna v petici ohradili proti nárůstu xenofobních nálad v české společnosti. Znepokojila je totiž aktivita extremistických skupin, které podle nich nemají dostatečnou protiváhu.

Na jejich výzvu nyní zareagovala i skupina jedenácti senátorů, kteří smýšlejí podobně. Všichni cítí potřebu věcné diskuse mezi politiky, která ale povede ke konkrétním krokům. Je potřeba znát fakta, zdůraznili vědci

„Základem věcné debaty je znalost faktů. Současná veřejná diskuze obvykle pomíjí zejména následující skutečnosti: Česká republika není pro většinu uprchlíků a uprchlic cílovou zemí. Počet žádostí o mezinárodní ochranu v letošním roce pravděpodobně nepřekročí 2 000. Nejvíce žadatelů přitom přichází z Ukrajiny. Azyl či doplňková ochrana jsou každoročně uděleny jen několika stovkám osob,“ píší senátoři.

Pod dokumentem, jež má server Lidovky.cz k dispozici, jsou jmenovitě podepsaní tito zástupci horní komory Parlamentu: Václav Láska, Eliška Wagnerová, Libor Michálek, Ivana Cabrnochová, Jiří Šesták, Zdeněk Papoušek,Jitka Seitlová, Mezian Hassan,František Bublan, Jiří Hlavatý a Alena Dernerová.

V 90. letech Česko přijala 3 500 běženců z Bosny, v 50. letech 12 000 uprchlíků z Řecka či v posledních patnácti letech stovky barmských utečenců. „Žádná z těchto situací nevedla k ohrožení společenského smíru. Současnou migrační krizi na evropském kontinentně nechceme zlehčovat,“ vysvětlují senátoři, proč podpořili výzvu vědců.

Zdá se jim navíc, že se reakce politiků omezuje zatím jen na bezpečnostně-represivní složku. „Schází sebevědomý, pragmatický a dlouhodobě promyšlený postup, který bychom ve stabilní a relativně blahobytné středoevropské zemi očekávali. Řada politiků a političek se namísto tlumení šířící se paniky rozhodla téma bez skrupulí vytěžit a nenávistné emoce dále přiživovat,“ uvádí senátoři, kteří se hodlají zasazovat mimo jiné o věcnou diskuzi k uprchlictví, migraci a multikulturnímu soužití. Brojení proti nenávisti a agresi

„Nechceme bagatelizovat strach lidí z bezpečnostních rizik spojených s migrací, ale budeme odmítat jakékoli pokusy o zneužití současné krize pro politický prospěch kohokoli. Budeme aktivně brojit proti všem projevům nenávisti, agrese a zášti. Využijeme všech našich pravomocí, abychom prosadili taková politická řešení, která zajistí poskytnutí pomoci pro adekvátní počet uprchlíků a která zároveň neohrozí společenskou soudržnost či stávající rozsah sociálních služeb,“ zakončují svou výzvu.

Na výzvu sepsanou vědci, reagoval před nedávnem velmi kriticky Hrad. Toleranci vůči uprchlíkům kritizoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček s tím, že petice prohlubuje příkop mezi českou společností a takzvanými elitami. Sám prezident Miloš Zeman migraci přirovnal k vlně tsunami. „Jsou lidé, kteří se domnívají, že migrační vlna je krátkodobá, že ustane. Podle mého názoru bude zesilovat,“ uvedla hlava státu.

 

Zdroj: lidovky.cz, 7.9. 2015