lidovky.cz: Anketa: 40 osobností přemýšlí, kdo by měl nastoupit po Klausovi

Kvůli historicky první přímé volbě českého prezidenta oslovily LN osobnosti, které mají moc zahýbat veřejným míněním. Kdo je podle jejich představ ideální nástupce Václava Klause?

ARNOŠT GOLDFLAM (režisér, spisovatel)

Měl by to být filozof nebo právník. Nelpím přímo na ideálním nástupci – zkusil bych to třeba s Eliškou Wagnerovou či Václavem Bělohradským. Jejich názory jsou mi blízké, mají rozhled, konkrétně a věcně analyzují situaci, reflektují problémy společnosti a příliš nepodléhají iluzím. Ani o sobě, ani o našem světě. A ještě k paní Wagnerové – už je načase mít jednou i prezidentku!

TOMÁŠ SOKOL (elitní advokát)

Nemá smysl reálně uvažovat o těch, kteří o kandidaturu neusilují.

ZBIGNIEW CZENDLIK (kněz)

Škoda že nekandiduje L. Klausová! Má omrknuté, jak to na Hradě chodí.

ZDENĚK MAHLER (spisovatel)

Mladého Masaryka.

VLADIMÍR HANZEL (publicista, extajemník Václava Havla)

Kdokoli, kdo by pomohl napravit pošramocené jméno Česka, které tu zůstane po prezidentských obdobích Václava Klause. Třeba J. Šiklová, T. Halík, D. Němcová, P. Pithart, J. Sokol, J. Jařab, M. Petrusek, A. Šabatová, M. Rejchrt, E. Wagnerová, C. Höschl. Pokud by někdo z nich kandidoval.

EVA KANTŮRKOVÁ (prozaička, scenáristka)

Vím jen, že hrůzu bych měla ze zvolení pana Zemana. Václav Klaus je příliš solitérní osobnost, než aby měl sobě odpovídající nástupce.

IVAN KLÍMA (spisovatel)

Dal bych přednost paní Roithové, je dobře, že není povoláním politička, nýbrž lékařka, a její dosavadní aktivity mi jsou sympatické. Dodávám: je velice špatné, že za bezmála sto let existence naší republiky jsme ještě nikdy nezvolili do čela země ženu.

JIŘÍ MENZEL (režisér)

Kdokoli, kdo nebude dělat ostudu.

JITKA SEITLOVÁ (zástupkyně ombudsmana)

Jen ve vašich novinách se objevuje řada osobností a mnozí z nich mají ten kredit. Napadá mě plejáda jmen, třeba P. Pithart, E. Wagnerová, J. Šiklová, J. Baxa, P. Rychetský a další.

PETR ROBEJŠEK (ekonom a politik)

Miroslava Němcová.

MARTIN DOKTOR (dvojnásobný olympijský vítěz)

Někdo s morálním kreditem a rozvahou Václava Havla, i když nemám problém ani se současným prezidentem. Tolik takových osobností nemáme. Rozhodně to nemá být herec, ale člověk, který je politicky na úrovni.

JOŽKA ČERNÝ (zpěvák)

Chtěl bych někoho, kdo není v ničem namočený. A takových lidí je tu, zdá se, hrozně málo.

EDA KRISEOVÁ (spisovatelka)

Šimon Pánek.

OLGA SOMMEROVÁ (dokumentaristka)

Eliška Wagnerová. Nezadala si se zločineckou komunistickou stranou, není minulostí provázána s politickým establishmentem a bude taková i v budoucnosti. Je neúplatná, nepotřebuje se nikomu zavděčit, jedná podle svého svědomí. Má zdravý rozum, také proto, že je žena. Čestná.

MICHAL STEHLÍK (děkan Filozofické fakulty UK)

Jan Sokol by byl jistě dobrý prezident.

EMIL VIKLICKÝ (jazzový pianista, hudební skladatel)

Madeleine Albrightová.

MILAN ZELENÝ (profesor na Fordham University v NY)

Nikdo nemůže být nástupcem V. Klause: ten byl zvolen zákulisními stranickými machinacemi jako jeho předchůdce. Přímá volba je výzvou občanům, aby vybrali (nejen zvolili) kandidáta národního konsenzu – nestraníka, nebankéře, nepolitika – vedoucího národ do budoucnosti, ne spolutvůrce 20 let rozkrádání, rekorytarizace, ideologického dogmatu a stranické servilnosti. Přímo volený prezident by se neměl ucházet o Hrad, ale o důvěru národa.

FRANTIŠEK BÁNYAI (ředitel pražské židovské obce)

Miroslava Němcová, Václav Pačes.

JIŘÍ BUBENÍČEK (světoznámý tanečník, sólista baletního souboru v   Drážďanech)

Jan Fischer!

ANDREJ BABIŠ (podnikatel)

Hlavní úkol bude vytvořit z Česka respektovaného partnera v EU. Měl by zemi, občany stmelovat, ne rozdělovat. Měl by to být člověk s profesionálním kreditem, který bude morální autoritou. K tomu ještě poznámka: prezident by měl sjednocovat zahraniční politiku. Vrátit zemi důstojné postavení bude těžký úkol, když dnes politici vystupují navenek nejednotně, což v cizině budí velké rozpaky.

ANTONÍN BUČEK (krajinný ekolog)

Česko by si zasloužilo, aby to byla přemýšlivá žena, která se orientuje ve světě, tvrdohlavě prosadí spravedlnost, taková, jako je Eliška Wagnerová.

KAREL HOLOMEK (romský aktivista)

Jan Švejnar – ten by byl nejlepší, kdyby nebyl tak trochu cizincem a váhajícím střelcem. Dál už nic. Myslel jsem dříve na Schwarzenberga, je to do jisté míry můj kámoš, udělal i dost dobrých věcí, ale už ztratil hodně ze svého glancu, takže odmítám.

JARMILA KRATOCHVÍLOVÁ (světová rekordmanka v běhu na 800 metrů)

Není to snadné, žijeme v chaotické době, kdy panuje mezi lidmi velká nespokojenost s politikou. Těžko říct, kdo by to dělal rád a opravdu pro lidi. Česku podobné osobnosti chybí.

ANNA ŠABATOVÁ (signatářka Charty 77, předsedkyně Českého helsinského   výboru)

Ideální nástupce Václava Klause je ten, kdo se vědomě a koncepčně nejvíce oddělí od hodnotového marasmu, který do českého veřejného života Václav Klaus zanesl. To splňuje Jiří Dienstbier.

HELENA ILLNEROVÁ (fyzioložka, biochemička, bývalá šéfka Akademie věd)

Mohla by to být osobnost z akademického světa, která by měla morální kredit, který všichni požadují. Mohla by to být nějaká žena.

VÁCLAV HOŘEJŠÍ (ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR)

Pavel Rychetský – ten se ale jasně vyjádřil, že kandidovat nebude.

MILAN KNÍŽÁK (umělec, exšéf Národní galerie)

Pro mne jediným kandidátem po Klausovi by byla Miroslava Němcová, dáma, která by změkčila tvrdý dopad po Klausovu jasném a nekompromisním prezidentování.

PAVEL KOHOUT (ekonom)

Prezidentem by měl být někdo, kdo není bačkora, slizký kariérista a nezadal si s lumpy. Pokud bych měl uvést konkrétní příklady, které by mohly přicházet v úvahu, jmenoval bych dva: Hana Marvanová – prokázala, že se nebojí a že slušnost je pro ni více než politická kariéra. A válečný fotograf Antonín Kratochvíl, který přímo na bojišti ukázal, že má pro strach uděláno.

VÁCLAV PAČES (biochemik, bývalý šéf Akademie věd)

Já bych na Hradě rád viděl Karolínu Peake. Ona nesplňuje věkový limit pro prezidenta, tak s tím musíme počkat.

JAN HASENÖHRL (ředitel národního symfonického orchestru)

Bohužel J. Wiener či A. Lustig již nejsou mezi námi.

JIŘÍ ZLATUŠKA (emeritní rektor Masarykovy univerzity)

Upřímně řečeno v termínech „ideální nástupce Václava Klause“ přemýšlet neumím, jako prezidenta země, v níž žiji, ho považuji za čiročirou ostudu. Nástupcem, za něhož bych se obdobně styděl, by byl L. Jakl, J. Bobošíková či M. Zeman. Raději bych měl prezidenta působícího v kontinuitěs Masarykem a Havlem, občansky profilovanou osobnost sloužící zemi, ne vlastním komplexům. Takových osobností, které mají za sebou i nezanedbatelnou historii veřejného působení, u nás není málo. V otázce zahrnutá „reálnost“ ucházení se o úřad ve všelidové volbě však znamená i peníze na kampaň, což takto krátce před volbami už moc šancí nedává.

LUBOŠ PETRUŽELKA (přednosta Onkologické kliniky VFN a 1. LF UK)

Bývalý šéf AV ČR profesor Václav Pačes. O úřad se reálně má ucházet i primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

HELENA TŘEŠTÍKOVÁ (dokumentaristka)

Vždy se mi líbily osobnosti moudré, slušné a chytré. Třeba taková Magda Vášáryová, kdyby se chtěla stát prezidentkou, tak bych ji brala všemi deseti.

ZDENĚK ZAVŘEL (děkan Fakulty architektury ČVUT)

Kombinace Z. Tůmy, M. Formana, D. Drábové, J. Jágra – já sám takového neznám. Přesto bych doporučoval z kombinace znalosti věcí, humoru, racionality a vášnivého zaujetí nic neslevovat. Hledejme šikovného a reprezentativního člověka, který bude řešit problémy současnosti a budoucnosti, nikoliv jen minulosti!

PAVEL KRŠKA (ředitel Národního vinařského centra)

Těžko říci, nenapadá mě žádná osobnost. Ale asi těžko by se vybíralo ze současných aktivních politiků v té nejvyšší sféře.

MARTIN REISSNER (ředitel Moravského zemského muzea)

Ve zkratce: moudrý, empatický, zkušený a životem poučený, pevně za svými názory stojící občan či občanka naší země.

RUT KOLÍNSKÁ (zakladatelka a organizátorka činnosti mateřských center v   Česku)

Nezříkám se naděje, že se škála osobností rozšíří.

LIBOR GRUBHOFFER (rektor Jihočeské univerzity)

Z aktivně činných politiků Miroslava Němcová. Z osobností mimo stranickou politiku Tomáš Halík či Šimon Pánek.

HANA BRIXI (expertka Světové banky, poradkyně Světové zdravotnické   organizace)

Zatím nejsem připravená dát hlas žádnému z kandidátů.

LEO PAVLÁT (šéf Židovského muzea v Praze)

Nejblíže mi jsou K. Schwarzenberg a P. Sobotka.

 

Zdroj: lidovky.cz, 23.7.2012.