lidovky.cz: Argumentovat umím, snad mi to může pomoci

Na prezidentku kandidovat nebudu, tvrdí nová senátorka Eliška Wagnerová (za SZ).

LN Jaké to bude fungovat v Senátu, kde má převahu levice?

Uvidíme. Už jsem několikrát řekla, že jsem ochotna podpořit jakýkoli rozumný návrh, ať přijde z jakékoli strany. To je výhoda nezávislého člověka. Pokud by se to někde zaseklo, budu se snažit formulovat nějaké opoziční stanovisko a doufám, že přece jen jsem cvičená v argumentaci a podaří se mi pro ně získat podporu, když to bude potřeba.

– LN Senát má odkývnout i nové ústavní soudce. Jste připravená se na tom podílet?

To bude kardinální úkol. Nebudu říkat kritéria, jaká bych si vytvořila. Určitě vzhledem k tomu, že jsem tam 10 let působila, si troufnu říci, jaké nároky je potřeba na takovou osobu mít, na co se jí ptát a z jakých hledisek ji posuzovat. Určitě to není prioritně její politická filozofie. Co by ale bylo horší, kdyby ta osoba byl profilovaný straník, evidentně pevně vázaný na stranickou strukturu a prokazující, že se od ní nedokáže odpoutat.

LN Zatím výběr soudců drhne. Neměl by Senát naznačit, koho by měl prezident navrhnout?

To ústavní systém nepředpokládá. Návrhové právo náleží prezidentovi. Já netvrdím, že je to správně, ale je to tak. A kdybych to chtěla někam posouvat, tak se pohybuji mimo rámec ústavy. To neudělám.

– LN Ani podpora ve druhém kole vás nepřesvědčila o možné kandidatuře na prezidentku?

Opravdu nepřipadá v úvahu. Jsem ráda, že mi Brňané vyslovili podporu, v Senátu snad budu co platná. Prezidentské pravomoci a oprávnění neovládám, na to cvičená nejsem. Ti ostatní si možná myslí, že jsou, ať to zkusí. Já ne.

 

Zdroj: http://www.lidovky.cz/, 22.10.2012