Lidovky.cz: Lustrační zákon už pro ministry neplatí, schválil senát

Lustrační zákon se bude vztahovat jen na místa vedoucích úředníků státní správy, nikoli na členy vlády a jejich náměstky. Senát to ve čtvrtek potvrdil v rámci novel šedesáti zákonů souvisejících se služebním zákonem. O jejich schválení beze změn rozhodli sociální demokraté. Normu tak dostane k podpisu prezident.

Senátoři novely schválili podle doporučení svého ústavně-právního výboru. Výbor pro veřejnou správu na podnět Miloše Vystrčila (ODS) doporučoval, aby ani členy vlády a jejich náměstky nemohli být někdejší spolupracovníci Státní bezpečnosti (StB), tedy komunistické tajné policie.
Zelení pro, lidovci se zdrželi

Senát o přijetí beze změn rozhodoval dvakrát, výsledek prvního hlasování totiž zpochybnil předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera. V konečném hlasování bylo pro přijetí beze změn 24 z 41 přítomných senátorů. Kromě ČSSD zvedli pro novely ruku už jen Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) a Eliška Wagnerová (za SZ).

Proti přijetí byli občanští demokraté, ostatní přítomní se hlasování zdrželi včetně zástupců vládní KDU-ČSL. Právě lidovečtí senátoři měli podle doporučení celostátního výboru strany prosadit v horní komoře opatření, která by zabránila bývalým konfidentům StB získat vládní křesla.
Spor o Babiše

Lustrace budily pozornost při jmenování nynější vlády ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Šéf ANO a nynější ministr financí Andrej Babiš nepředložil lustrační osvědčení. Pravicová opozice tehdy poukazovala na to, že kabinet porušuje platná pravidla už při svém vzniku.

Andrej Babiš u bratislavského soudu, který v roce 2013 řešil jeho údajnou spolupráci s StB.

Pravice se pokoušela ve Sněmovně vložit do projednávaných novel povinnost ministrů doložit čisté lustrační osvědčení a svedla o to několikahodinovou bitvu. V Senátu byly novely schváleny bez diskuse na schůzi horní komory.

Takzvaný změnový zákon je nutný kvůli provádění služebního zákona, na kterém se dohodly vládní koalice a pravicová opozice. Změnový zákon dává do souladu se služebním zákonem na šest desítek dalších norem, hlavně zákony o různých státních úřadech. Upravuje třeba taky zákoník práce. V intencích služebního zákona v něm zruší smluvní platy.

Služební zákon už obě komory parlamentu schválily, vetoval ho ale prezident Miloš Zeman, který kritizuje úpravu takzvaných politických náměstků. Budou podle něho bez práce a jen pobírat plat. Zeman hrozí i případnou ústavní stížností. Sněmovna má o prezidentském vetu rozhodnout v pátek.

 

Zdroj: Lidovky.cz, 23.10.2014