Lidovky.cz: Zeman ohrožuje svobodu univerzit

Zkouší Miloš Zeman, kam až může při výkladu svých pravomocí zajít, nebo se „jen“ mstí svému velkému kritikovi?   Každopádně tentokrát si za své kroky vysloužil vlnu nevole: od politiků včetně opoziční ČSSD přes právníky až po akademickou obec.   Za vše může telefonát: prezident v něm sdělil ministrovi školství, že odmítá jmenovat literárního historika Martina C. Putnu profesorem antropologie. Ačkoli je v pravomoci hlavy státu jmenovat profesora na žádost vysoké školy, odmítnout něčí profesuru si nedovolili Václav Havel ani Václav Klaus.   Proces výběru profesora přitom není vůbec jednoduchý a účastní se ho řada odborníků z oboru, jehož se má stát kandidát profesorem. Konkrétně Putnu kromě vědecké rady prý doporučili i profesoři tří prestižních univerzit v zahraničí.

Miloš Zeman odmítá své výhrady vůči Putnovi sdělit. „Já jsem důvody svého rozhodnutí předem oznámil panu ministrovi školství a řekl jsem mu, že nechci ponižovat pana Putnu tím, že bych tyto důvody uváděl veřejně,“ odbyl včera dopoledne vysvětlování prezident.

Rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla Zemanovo tajemné vysvětlení namíchlo. „Předpokládám, že se tyto důvody týkají nějakého skutečně závažného morálního pochybení. V opačném případě by nešlo o nic jiného než o naprosto nepřijatelný mocenský zásah do akademické obce,“ prohlásil.   A přisadil si i ústavní právník Jan Kysela. Pokud podle něj odmítne prezident respektovat názor vědeckých rad, je to „zcela neudržitelný, zpolitizovaný a svévolný krok“.

Téma výrazně rezonovalo i napříč politickým spektrem. A překvapivě ostře se proti Zemanovi postavili i sociální demokraté. „Pokud nemá prezident opravdu závažné důvody, může to být celkem oprávněně vnímáno jako zásah do akademických svobod. Povede to ke zbytečné politizaci jmenování profesorů,“ prohlásil kupříkladu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Šéf české diplomacie a TOP 09 Karel Schwarzenberg podle očekávání ostře označil Zemanův krok za „pokračování protektorátní politiky a politiky komunistického prezidenta Gottwalda“.   Senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (nez.) navíc upozornila, že pokud Zeman skutečně informoval ministra školství telefonem, jak LN potvrdila hradní mluvčí Hana Burianová, dostali jsme se hluboko do totality: „Právě tehdy totiž existovalo telefonické právo.“

Rozhořčení politiků jde dokonce tak daleko, že uvažují nad tím, prezidentovi pravomoc jmenovat profesory odebrat.   Včera odpoledne už hradní mluvčí Zemanova dopolední slova mírnila s tím, že prezident o jmenování profesorů ještě nerozhodl a že pouze vyjádřil své výhrady vůči Martinu C. Putnovi.   Ani ona, ani Zeman však neřekli konkrétně jaké. A ačkoli to prezident popírá, jednou z možností je, že se mstí za Putnův dlouhodobě kritický postoj ke své osobě. „Jestli máte nějaké jiné vysvětlení, povězte mi ho. Já jiné nemám,“ reagoval Putna pro Lidovky.cz.

 

Zdroj: lidovky.cz, 20.5. 2013