Lidovky: Kajínkův advokát milost vítá. Účelovost a ztráta soudnosti, reagují politici

Advokát doživotně odsouzeného vraha Jiřího Kajínka Tomáš Zejda rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o milosti pro jeho klienta vítá. Na dodržování sedmileté podmínky, která má být součástí milosti prezidenta Miloše Zemana pro doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, by dohlížel Krajský soud v Plzni. Vyplývá to z trestního řádu.

Zeman ve čtvrtek oznámil, že Kajínkovi udělí milost v druhé polovině května. Šestapadesátiletý Kajínek strávil ve vězení 23 let. Zeman už má rozhodnutí o udělení milosti připraveno, podepíše ho po návratu z návštěvy v Číně.

„Milost vítám. V té věci jsem pana Kajínka obhajoval léta a snažil jsem se dosáhnout toho, aby se z toho vězení dostal, takže pro mě je to samozřejmě velice dobrý výsledek,“ řekl Zejda. Kajínka naposledy zastupoval v roce 2015, když u Krajského soudu v Plzni žádal o obnovení jeho procesu.

„Podle mého názoru byly dány důvody už pro obnovu řízení. Nechci kritizovat něčí práci, ale nelíbil se mi už ten první rozsudek z Plzně. Nepřesvědčil mě, a to jsem tehdy ještě nebyl na věci nijak zainteresován,“ řekl Zejda. Dodal, že je prezidentovi Zemanovi vděčný za to, že se věci věnoval.

Nejznámější český vězeň strávil za mřížemi 23 let.“U pana Kajínka, abych reagoval na některé obavy, že se bude mstít po svém propuštění z vězení, bude jako součást té milosti sedmiletá lhůta, to znamená sedmiletá podmínka,“ řekl prezident v TV Barrandov. Během podmínky se Kajínek nesmí dopustit trestné činnosti. Účelovost, ztráta soudnosti a výsměch právnímu státu, reagují politici

Podle místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) je udělování milostí prezidentovo ústavní právo. Je ale otázkou, zda to v případě Kajínka nebylo mediální známost odsouzeného, řekl v pátek Bělobrádek novinářům v Brně. „Není to první milost, kterou udělil. Myslím, že je správné, že tento institut existuje. Na druhou stranu je otázkou, jestli to není také trochu z důvodu jeho mediální známosti,“ řekl Bělobrádek ohledně Kajínka.

Ministr vnitra Milan Chovanec novinářům řekl, že se od prezidenta dozvěděl, že „milost silně zvažuje“, už při jmenování generálů na Hradě 8. května. „Bezesporu Kajínek byl odsouzený, usvědčený vrah. Sedí tam už mnoho let. S přihlédnutím k tomuto faktu asi se prezident rozhodl takto konat. Na druhou stranu opravdu pan Kájinek podle všech soudů, podle všech přezkumů je prostě vrahem. Bude velmi složité veřejnosti vysvětlit, proč zrovna tento člověk se dostává ven, a jiný ne,“ řekl.

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) konstatoval, že udělení milosti je rozhodnutím prezidenta. „Pan prezident ještě minulý rok na to měl jiný názor, teď ten názor změnil, tak určitě to lidem vysvětlí. Je to jeho rozhodnutí,“ řekl novinářům.

Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík sdělil, že prezident může omilostnit, koho chce. „Přesto je smutné, že si vybral zrovna nájemného vraha. Ještě smutnější je, že tím popírá svá předchozí slova o nakládání s milostmi. Prezidentovo slovo nemůže být hadr,“ připomněl Zemanův slib.

Zemanovo právo udělovat milosti a předchozí sliby hlavy státu zmínil i místopředseda ODS Martin Kupka. „Zeman sám stanovil kritéria pro výjimečné udělení milostí – například vážnou nemoc. Ukazuje se, že prezident Zeman je stále méně důvěryhodný a stále více nevyzpytatelný,“ uvedl Kupka. „Stydím se za rezidenta Hradu. Dno se zdálo být dosaženo už mnohokrát a stále to jde hlouběji. A volby až příští rok,“ uvedla na Twitteru místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Markéta Adamová (Twitter) @market_a 12.května 2017 v 10:17, příspěvek archivován: 12.května 2017 v 14:08

Kajínkovi by šlo najít taky nějaké místo na Hradě. Třeba kancléře. Prověrku sice asi nedostane, ale my víme, že to přece vůbec nevadí. 11 lidí to sdílí odpovědět retweet oblíbit

Ministra spravedlnosti Roberta Pelikána prezident o svém úmyslu informoval před několika dny. Zároveň ho ujistil o tom, že odůvodněním milosti nebude Kajínkova nevinna. „Ujistil mě, že to tak není. Pokud pan prezident naznal, že po těch více než 20 letech, co pan Kajínek sedí ve vězení, už zaslouží dožít na svobodě, je to skutečně právo, které z ústavy má,“ uvedl Pelikán. „Můžeme s tím souhlasit, nebo nesouhlasit, ale milosrdenství je vlastně spíš dobrá věc,“ řekl v televizi Barrandov.
,Úlitba Kajínkovu fanklubu’

Bývalou nejvyšší státní zástupkyni a ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (ČSSD) Zemanovo rozhodnutí nepřekvapilo. Zdůraznila, že udělit milost je prezidentovo právo, a soudí, že Zeman tento krok zcela jistě bedlivě zvažoval. Benešová patří do Zemanova poradního týmu, uvedla ale, že Zeman s ní záležitost nekonzultoval. „V kauze byla řada pochybností, což ale nemůžu komentovat, protože jsem spis nečetla,“ uvedla Benešová. Spis ale podle ní přezkoumával z pozice ministra spravedlnosti nynější předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. „Asi tam bylo jeho doporučení,“ míní.

Benešová poukázala na skutečnost, že u Kajínka půjde o podmíněnou milost se sedmiletou zkušební dobou. „Není to nezajímavé řešení, musí si dávat pozor, aby se zařadil do řádného života,“ řekla Benešová.

Senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ) má za to, že „jde o úlitbu Kajínkovu fanklubu“. Podle ní je otázkou, proč Kajínek nežádá o podmínečné propuštění. Pokud by o ni mohl v dohlednu žádat, pak udělení milosti nebylo na místě. „Ponechávám stranou etické aspekty takového rozhodnutí,“ dodala.

Podle místopředsedy Senátu Jiřího Šestáka z klubu Starostů tím Zeman účelově odvádí pozornost od vládní krize. „Prezident by měl především ústavním způsobem řešit vládní krizi. Možné udělení milosti mnohonásobnému delikventu a odsouzenému vrahovi považuji v této situaci za účelové odvádění pozornosti,“ uvedl Šesták.

Milost překvapila poslance za hnutí ANO Bronislava Schwarze. Podobně jako další politici poukázal na někdejší Zemanův příslib omezit milosti jen na humanitární případy. Bývalý policista Schwarz má sice pochyby o postupu vyšetřování v Kajínkově případu, což ovšem neznamená, že by říkal, že je nevinný.

S milostí pro Kajínka zásadně nesouhlasí poslanec KSČM Zdeněk Ondráček, jenž v minulosti rovněž působil u policie. „Někdo se tady staví nad roli spravedlnosti,“ řekl Ondráček. Podkopává se podle něho úloha nezávislé justice. „Otázkou je, co mu to má přinést,“ podotkl Ondráček na Zemanovu adresu. Lidský krok, či politický tah?

Milost zarazila Unii státních zástupců. „Doufáme, že prezident Zeman bude v případě dalších vícenásobných vrahů při využívání svých pravomocí zdrženlivější,“ uvedla unie na svém facebookovém profilu.

Bývalý ministr vnitra František Bublan v TV Barrandov připomněl, že v minulosti byla milost udělována z humanitárních důvodů. „Tady se bojím, že jde čistě o takovou věc, že pan Kajínek je známý vězeň a několikrát se odvolával. Moc s tím nesouhlasím,“ řekl. Pavel Telička (Twitter) @Telicka 11.května 2017 v 22:20, příspěvek archivován: 12.května 2017 v 14:37

Kájínek-nemohu objektivně posoudit, zda splňuje kritéria amnestie. Ale Zemanova účelovost cítit na sto honu. Tady je někdo hodně nervózní. 7 lidí to sdílí odpovědět retweet oblíbit

Účelovost v prezidentově rozhodnutí vidí europoslanec za ANO Pavel Telička. „Zemanova účelovost cítit na sto honů. Tady je někdo hodně nervózní,“ uvedl na Twitteru.

Bývalá místopředsedkyně sociální demokracie a někdejší senátorka Alena Gajdůšková mluví o ztrátě soudnosti. „Milost nájemnému vrahovi, u kterého justice neshledala ani důvod k obnově procesu, je naprostá ztráta soudnosti a výsměch právnímu státu,“ uvedla na Twitteru.
Gajdůšková Alena (Twitter) @GajduskovaAlena 12.května 2017 v 08:42, příspěvek archivován: 12.května 2017 v 13:42

Klaus dál amnestii pardon tunelářům.Zeman pardonuje nájemného vraha. Nic horšího pro zničení důvěry v právní stát se snad udělat ani nedá. odpovědět retweet oblíbit

Bývalá Kajínkova advokátka Klára Long Slámová řekla, že se k Zemanovu rozhodnutí nebude vyjadřovat, dokud Kajínek nebude na svobodě. „My nevíme, jaký obsah bude ta milost mít. Všichni víme, co se tím zabýváme, že ta milost může být jakéhokoliv obsahu,“ uvedla.

Zemanovo rozhodnutí nadchlo Lukáše Charváta, autora webu, jehož cílem je prezidentská milost Kajínkovi. Petici žádající milost na webu od roku 2006 podepsalo téměř 10 000 lidí. „Jsem plný emocí, strašně si vážím rozhodnutí pana prezidenta, protože to stejně tak mohli udělat jeho dva předchůdci,“ řekl. Zemanovo rozhodnutí je podle něj lidský krok, ne politický tah.

 

Zdroj: lidovky.cz, 12.5. 2017