Lidovky: Kamberský: Páchat dobro? Klokánky fungují špatně

 

Když Marie Vodičková zakládala hned na jaře 1990 Fond ohrožených dětí, fandil a posílal jí peníze kdekdo. Oproti mohutným a zanedbaným děcákům postavila projekt malého, přátelského domova. Pokud má dnes mezi odbornou veřejností v podstatě jen samé odpůrce, je to jen a jen její chyba.

Klokánky hospodaří dlouhodobě špatně – na rozdíl od jiných neziskovek, které se starají o děti. V roce 2006 jim ministerstvo udělilo mimořádnou dotaci 13 milionů a jen město Praha dalších sedm. O rok později poslanci zvýšili dotaci na dítě ze 170 tisíc na 240 tisíc, a dnes chce zákonem další peníze? Přitom ji kritizují takřka všichni: krom lidí z oboru i krajské úřady za nelegální adopce, Otakar Motejl i Eliška Wagnerová. Stěžují si i rodiče na to, že jim zakazuje styk s vlastními dětmi.

Časy se změnily. Dnešní děcáky jsou sice často k nepoznání od těch z toku 1989, ale důležitější je něco jiného: snažíme se udržet děti v rodinách, pomoci jejich matkám a otcům, aby je mohli vychovávat oni. Naším cílem je, aby děti nepřišly o rodiče, nikoli aby jedna paní mohla každým rokem rozšiřovat svoje impérium.

 

Zdroj: Lidovky.cz, 23.5. 2015