Metro: Wagnerová oslavila 70 let. V Brně nebude kandidovat

Elišku Wagnerovou před odchodem ze Senátu mrzí, že neprosadila zákaz opakování mandátu ústavních soudců.

Podporovala změnu ústavy, která by zároveň mandát soudců prodloužila z deseti na dvanáct let. „Nerozumím tomu, proč tento požadavek narazil na tak tuhý odpor v Poslanecké sněmovně,“ uvedla Eliška Wagnerová, která 7. září oslavila kulaté sedmdesáté narozeniny.
Ještě jako místopředsedkyně Ústavního soudu Wagnerová možnost opakování mandátu sama odmítala jako principiálně nevhodnou. Soudci by se podle ní mohli – byť třeba podvědomě – podbízet při rozhodování politikům, aby si „vysloužili“ opakované jmenování. Sama ústavní soudkyně o druhý mandát nestála, ostatně tehdejší prezident Václav Klaus ji ani nenavrhl.
Místo toho se rozhodla ucházet o hlasy voličů v senátních volbách. Vstupu do politiky Wagnerová, která v minulosti působila také jako předsedkyně Nejvyššího soudu, nelituje. Ačkoliv si podle svých slov nepíše seznam úspěchů, pár novel a řadu pozměňovacích návrhů se jí uplatnit podařilo.
„Ničeho, pro co jsem se rozhodla, nelituji, a tudíž ani rozhodnutí kandidovat do Senátu. Byla to samozřejmě veliká změna ve srovnání s prací na Ústavním soudu, ale změna je život,“ uvedla Wagnerová. Jasné plány do budoucna Wagnerová nyní nemá. „Snad jen užít si alespoň chvíli klidu, když už se mi to nepovedlo po skončení funkce na Ústavním soudu,“ řekla. Když jí skončil mandát u soudu, brzy vstoupila do volební kampaně a pak do horní komory parlamentu. Křeslo v Senátu, kam se dostala za brněnský obvod číslo 59, obhajovat nebude.
„Už jsem veřejně podpořila kandidaturu Mikuláše Beka, který je mi se svými názory nejbližší,“ uvedla.
Bek je rektorem Masarykovy univerzity v Brně. Kromě něj v Brně kandidují Emil Adamec za Korunu Českou, Stanislav Balík za subjekt Apači 2017, komunista Oldřich Duchoň, sociální demokrat Pavel Kosorin, Petr Kováč za Romskou demokratickou stranu, Jaromír Ostrý za ANO, Karel Schmeidler za SPD, lidovec Jan Špilar, Pavel Trčala za Moravské zemské hnutí a Lucie Zajícová za Rozumné.

Eliška Wagnerová Senátorka a předtím jedna z nejvýše postavených českých soudkyň má za sebou pestrý život. * Předtím než se od začátku 90. let jako vrcholná představitelka Nejvyššího a Ústavního soudu podílela na přerodu polistopadové justice, strávila řadu let v emigraci v Německu a Kanadě. * „Co se týká Senátu, už tam nechci, protože dojíždění do Prahy mě skutečně zmáhá… Podepsalo se na mně, že jsem posledních pětadvacet let na sebe hrozně kašlala, teď si to vybírá daň,“ zdůvodnila nedávno své rozhodnutí. * Nikdy přitom nepatřila k lidem „do počtu“, během deseti let na Ústavním soudu například uplatnila kladenská rodačka ve srovnání s kolegy nejvíce odlišných stanovisek.