MF Dnes: Daň z benzinu je opět vyšší. „Sníží“ ji Ústavní soud?

Když sněmovna včera zopakovala hlasování o snížení daní z benzinu a nafty, bylo i bez mnohahodinové diskuse jasné, jak dopadne. Šestnáct sociálních demokratů, kteří ve středu hlasovali pro, obrátilo a zákon prošel bez snížení této daně.
Premiér Sobotka (ČSSD) a ministr financí Babiš (ANO) varovali, že by stát přišel o 14 miliard.
Hlasování se nezúčastnili poslanci TOP 09, ODS a Úsvitu a na protest opustili sál. Opozice chce postup vládních stran napadnout u Ústavního soudu. Podle senátorky za Stranu zelených a bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové má stížnost šanci.

„Tady už je judikát (rozhodnutí) Ústavního soudu – a ten se i na toto hlasování podle mého vztahuje,“ říká Wagnerová. Odvolává se na nález z roku 2002, který říká, že kvůli hlasování opakovaném až po dvou týdnech „nebyl zákon přijat ústavně předepsaným způsobem“. Teď by tedy soudci museli posoudit, zda námitka po více než hodině (poslanec ČSSD Šincl oznámil, že se spletl) a opakovaném hlasování po dvou dnech je, nebo není v souladu s Ústavou.

„Hlasování je o tom – tady a teď,“ je striktní Wagnerová.
Podle ústavního právníka Marka Antoše to však není úplně jednoznačné. „Sněmovna by v tomto případě neměla používat opakované hlasování, je to politováníhodné. Ale i pokud k tomu došlo, nemusí to automaticky znamenat zrušení platnosti zákona,“ míní Antoš.

 

Zdroj: MF Dnes, 26.7. 2014