MF Dnes: Házet vejce na Zemana je trestný čin, rozhodl žalobce

Prezident musí vydržet víc než běžný občan, říká bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová

PRAHA Jindřich Frühauf z Kladna se zlobí, že pětadvacet let po sametové revoluci znovu zažil „estébáckou šikanu“. Před pár dny totiž musel k výslechu kvůli vajíčkovému „útoku“ na prezidenta Zemana.

„Mám svědky, že jsem nic neudělal,“ říká důchodce Frühauf o 17. listopadu 2014, kdy při demonstraci na pražském Albertově pršela na Zemana vejce. Šedesátník Frühauf tvrdí, že měl smůlu, když stál za studenty s koši vajec.
Nikdo nebyl zraněn a nebylo to poprvé, kdy na politika létala vajíčka. Poprvé to však policie považuje za trestný čin se sazbou až dva roky „natvrdo“. A osm měsíců od incidentu rozjela horlivé vyšetřování.

„Pražská policie na základě pokynu ze státního zastupitelství zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví,“ sdělil včera pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan. Za výtržnictví hrozí v základní sazbě až dva roky vězení. Kolik dalších odpůrců prezidenta Zemana policie vyšetřuje, nechtěl mluvčí prozradit s tím, že „vyšetřování je na začátku“.

Zemanova popularita se loni v listopadu prudce propadla. Vrátil se z totalitní Číny, kam se jel podle svých slov „učit stabilizovat společnost“. V rozhlasovém interview o Putinovým režimem pronásledované ženské skupině Pussy Riot použila česká hlava státu několikrát nepublikovatelné vulgární výrazy.

A když Zeman navrch zlehčil „masakr“ studentů na Národní třídě v roce 1989, vysloužil si na výročí sametové revoluce celodenní protesty v Praze. Červené karty na Národní třídě. Pískot, rajčata a vejce na Albertově. Vajíčkový útok vyšetřovala radnice Prahy 2 jako možný přestupek, ale v červnu jí případ sebral žalobce. „Náš úřad na základě pokynu Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 věc předal policii,“ uvedla Kateřina Veselá z odboru kanceláře starostky Prahy 2.
Šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Tomáš Bláha kvůli údajnému zaneprázdnění včera na dotazy MF DNES neodpověděl.

Bývalá ústavní soudkyně a dnešní senátorka Eliška Wagnerová si myslí, že prezident Zeman jako politik musí být připraven strpět větší kritiku než běžný občan – a to včetně házení vajec. „Prezidentovi se nic nestalo, nikomu se nic nestalo. Mohl by to být maximálně přestupek, rozhodně ne trestný čin. Házení vajec je politický projev, kterým člověk dává najevo svůj postoj,“ míní Wagnerová, byť to neschvaluje.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček odmítl, že by obnovené vyšetřování spustil prezident. „Jde pro mne o novou informaci. Postup je plně v kompetenci policie, další komentář považuji za nadbytečný,“ reagoval Ovčáček. Protestovat proti Zemanovi si už troufla před lety provozovatelka penzionu v Krkonoších Anežka Pallová. Odmítla obsloužit jeho delegaci při výstupu na Sněžku v roce 2013. Policie ji pak také rok a půl vyšetřovala.

 

Zdroj: idnes.cz, 18.7. 2015