MF Dnes: Hledá se soupeř pro Zemana. Kocáb a spol. vytipovali 25 jmen

Bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář i europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil dorazili na tiskovou konferenci Kroměřížské výzvy, která hledá vhodného kandidáta pro volbu prezidenta na začátku roku 2018. Oba účast zvažují. Iniciativa kolem hudebníka Michaela Kocába a dalších osobností chce vybrat člověka, který bude hájit základní demokratické principy a hodnoty.
Právě Kolář i Jiří Pospíšil jsou na seznamu pětadvaceti možných kandidátů, které zatím Kroměřížská výzva – respektive 2 200 z jejích více než šesti tisíc signatářů – vytipovala.
„Vážím si toho, že se na seznamu objevilo i moje jméno. Ještě jsem se nerozhodl, zda budu kandidovat, ale svou kandidaturu zvažuji,“ prohlásil Petr Kolář. Podobně se vyjádřil také Pospíšil.
Na prvním místě seznamu je textař Michal Horáček. Ten už dal ovšem najevo, že s výzvou nechce mít nic společného, a pokud se rozhodne, půjde do toho sám za sebe.
„Chceme jen slušného prezidenta, který bude skutečně oddán hodnotám zakotveným v ústavě,“ řekl jeden z mluvčích výzvy, filozof Václav Němec. Mezi nimi jsou i exministr Michael Kocáb, právník Jan Kalvoda či bývalý velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský.
Každý ze signatářů výzvy má právo označit tři vhodné kandidáty, z nichž výzva sestavuje průběžné pořadí a zároveň s vytipovanými lidmi diskutuje, zda by měli zájem se volby účastnit. „Snaha je vygenerovat co nejlepšího kandidáta,“ řekl další ze signatářů, senátor Jiří Šesták.

Na Hrad Jak hlasovali signatáři Kroměřížské výzvy

Pořadí po první anketě, do které se zapojilo 2 200 hlasujících: 1. Michal Horáček, 2. Tomáš Halík, 3. Šimon Pánek, 4. Jan Švejnar, 5. Petr Kolář, 6. Eliška Wagnerová, 7. Michael Kocáb, 8. Petr Pavel, 9. Marek Eben, 10. Petr Pithart, 11. Karel Schwarzenberg, 12. Zuzana Roithová, 13. Jiří Pospíšil, 14. Miroslava Němcová, 15. Hana Marvanová, 16. Cyril Höschl, 17. Jan Sokol, 18. Tomáš Sedláček, 19. Michael Žantovský, 20. Jiří Dienstbier, 21. Zdeněk Svěrák, 22. Jiří Grygar, 23. Táňa Fischerová, 24. Pavel Fischer, 25. Vladimír Dlouhý.

 

Zdroj: MF Dnes, 6.9. 2016