MF Dnes: Ištvan jde znovu po Tluchořovi

Bývalé poslance ODS Marka Šnajdra, Ivana Fuksu a Petra Tluchoře zřejmě vůbec neměla ochránit imunita, když je policisté stíhali za to, že se vzdali mandátů výměnou za posty ve státních firmách.
Imunitu poslancům přiznal Nejvyšší soud a detektivové je museli přestat stíhat. Jenže – z včerejšího názoru Ústavního soudu, jehož rozhodnutí jsou „silnější“, plyne, že imunita poslanců na projevy ve Sněmovně je užší, než jak si ji vyložil Nejvyšší soud.
Ústavní soudci rozhodovali v jiné věci – řekli, že bývalý poslanec VV Otto Chaloupka neměl imunitu, když psal na Facebook hanlivé výroky o Romech. Soud řekl, že poslanec je absolutní imunitou chráněn jen při projevech, které ve Sněmovně učinil k ostatním zákonodárcům, a nikoliv u výroků v kuloárech, na internetu ani například při prohlášení, že se vzdává mandátu. Jenže právě na to Nejvyšší soud imunitu vztáhl v případě Šnajdra a spol.
Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan chce proto nyní posoudit, zda díky novému rozhodnutí ústavních soudců může trojici znovu stíhat.
Odborníci, které MF DNES oslovila, se na tom neshodli. „Myslím si, že by stíhání teď obnovit šlo, ale byla by to obrovská právní bitva,“ míní státní zástupce, který si nepřál být jmenován. Senátorka a někdejší ústavní soudkyně Eliška Wagnerová nicméně upozorňuje, že rozhodnutí Nejvyššího soudu v tomto případu stále platí. „Je pravomocné a muselo by se nějak odklidit z cesty,“ říká.
Nález Ústavního soudu sice nemůže zasahovat do starých případů, ale kauza exposlanců nikdy zcela uzavřena nebyla, jen je policisté přestali stíhat. „Poté, co se zrušilo zahájení stíhání, žádné další rozhodnutí ve vztahu k exposlancům učiněno nebylo. Uvidíme, jestli jsou tam nějaké možnosti,“ řekl Ištvan.
Wagnerová už dříve řekla, že možností by bylo, kdyby se podal návrh na řešení sporu mezi dvěma úřady o jejich kompetence. Státní zástupce by tvrdil, že Nejvyšší soud zasáhl do jeho pravomocí, když mu neumožnil stíhat exposlance. „Byla by to krkolomná cesta, nicméně zkusit se to mohlo,“ dodala Wagnerová. Kompetenční spor by shodou okolností řešil Ústavní soud, který vykládá imunitu úžeji.

 

Zdroj: MF Dnes, 25.6. 2015