MF Dnes: Jak mluvit s vulgárním prezidentem, řeší rozhlas

Český rozhlas chce kvůli Zemanovým vulgaritám apelovat na Hrad. Pořad, v němž zazněly, však měnit nebude. Není Zemanův, je prezidentský, tvrdí. 

Český rozhlas musí po nedělním vystoupení prezidenta Miloše Zemana v Hovorech z Lán řešit nepříjemný rozpor s vlastním etickým kodexem. V něm se totiž doslova praví: „Pokud je to proveditelné, nepřipustí Český rozhlas k účasti na živém vysílání osobu, u které je důvodný předpoklad, že by se mohla chovat urážlivě, vulgárně nebo je pod vlivem alkoholu či omamných prostředků.“

U kohokoli jiného by to bylo lehce řešitelné. Po prvním podobném excesu by jej prostě rozhlas už do vysílání nepozval. Jenomže hlavu státu veřejnoprávní médium ignorovat nemůže.
A také nebude. Český rozhlas už uvedl, že bude pořad i nadále vysílat, a nemíní měnit ani formát živého vysílání. „Hovory z Lán jsou pořad prezidentský, nikoliv Miloše Zemana. Nebylo by rozumné je kvůli této neděli měnit,“ říká šéfredaktor Radiožurnálu a moderátor pořadu Jan Pokorný.

Rozhlas však zvažuje, že by na Pražský hrad poslal oficiální dopis, v němž zformuluje svůj postoj k vulgárním výrazům prezidenta. Vedení rozhlasu se dosud nerozhodlo, ale nezvyklá situace, kdy si jedna veřejnoprávní instituce (rozhlas) takto oficiálně stěžuje na druhou (Hrad), téměř jistě nastane.

Desítky stížností radě Vulgaritami v živém vysílání způsobil Zeman problém nejen sobě, ale i rozhlasu, v jehož vysílání podobné výrazy zakazuje zákon. Radě pro rozhlasové a televizní vysílání přišly desítky stížností, jimiž se bude zabývat ve čtvrtek.

„Je to složité, v živém vysílání moderátor neodpovídá za své hosty. Vyhodnotíme, jestli přístup moderátora byl adekvátní, či neadekvátní, jestli s tím mohl něco dělat, podle toho budeme postupovat,“ řekl ředitel rady Ivan Krejčí.
Není však pravděpodobné, že by radní dospěli k závěru, že Český rozhlas porušil zákon. „V případě, kdy vulgarismy zazní v přímém přenosu, nelze pominout fakt, že provozovatel nemá možnost situaci předejít,“ píše se v zákoně.
I někdejší ředitel televize Nova Vladimír Železný kdysi říkal, že v živém vysílání nemůžete kontroverzním protagonistům zakázat mluvit. „Můžete je maximálně poučit o tom, co se v televizi nemá říkat. Ale oni stejně řeknou to, co chtějí,“ vysvětloval Železný.

Zeman svou vulgární mluvu, která by se musela v předtočeném rozhovoru „vypípat“, obhajoval vyjadřováním Karla Schwarzenberga. Když se moderátor na závěr interview prezidenta zeptal, proč mluvil tak nevybíravě, odvětil mu, že se inspiroval tím, jak Schwarzenberg v každé druhé větě říká ho..o.
„Snažil jsem se od těch jeho výroků odejít, abych mu nedal možnost je opakovat. Ale když pak přidal ta další slova (zkur..t – pozn. red.), už jsem ho na to musel upozornit. On reagoval zmínkou o Schwarzenbergovi. Zeman je velmi chytrý člověk, myslím, že to, co říkal, měl připravené,“ domnívá se Pokorný.

Těžký kalibr Landy a Strýcové

Před dvěma lety měl zpěvák Daniel Landa v přímém televizním přenosu z udělování Zlatého slavíka projev plný sprostých slov. Šokoval televizní štáb, přítomné v sále Státní opery i diváky.

V létě 2010 obdobně „zabodovala“ tenistka Barbora Záhlavová Strýcová, která ve finále Prague Open častovala maďarskou soupeřku vulgárními výrazy při hovoru s koučem. Její slova zachytily ruchové mikrofony. „Tahle dáma už před kamerami České televize žádný zápas hrát nebude,“ prohlásil tehdejší šéf redakce sportu Otakar Černý.
Nyní Česká televize podle své mluvčí Alžběty Plívové v souvislosti se Zemanovými výroky v rozhlase žádná opatření nechystá.

Podrývání demokracie

V nezáviděníhodné pozici se po Hovorech z Lán ocitl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Musel hájit těžko obhajitelné. V rozhovoru pro Lidovky.cz zopakoval argumentaci, že Zeman reagoval na slovník svého soka z prezidentské volby Schwarzenberga, který občas používá vulgarismy.

„Pan prezident těchto jadrnějších výrazů použil především proto, aby se přiblížil myšlenkovému světu svých odpůrců, kteří jsou velmi shovívaví k tomuto výrazivu u některých jiných politiků,“ řekl Ovčáček.
Podle politoložky Vladimíry Dvořákové však takové vysvětlení neobstojí, protože dopad vulgarit z úst prezidenta je celospolečenský. „Krize demokracie je v současnosti krizí autority. Takovéto chování jde proti demokratickým hodnotám, protože snižuje jak autoritu instituce, tak nositele funkce,“ podotýká Dvořáková.

 

Zdroj: MF Dnes, 4.11. 2014