Mf Dnes: Jako senátorku mě lidé častěji zastavují na ulici

Už dnes večer mají lidé v Brně jedinečnou možnost vyslechnout i vyzpovídat senátorku a bývalou ústavní soudkyni Elišku Wagnerovou. Poslední středa v měsíci nabídne další z cyklu oblíbených debat Hyde Park Zelňák. Na podzim dali Brňané emeritní ústavní soudkyni přes dvě třetiny hlasů a poslali ji tak do Senátu. Už půl roku tam bojuje za ústavnost a práva lidí. Nová práce senátorce Elišce Wagnerové vzala kus soukromí, naopak jí ale přiblížila problémy lidí. „Občané za mnou přicházejí do senátorské kanceláře. Zastavují mě na ulici. Setkávám se nejen se svými voliči z Brna, ale jezdí za mnou lidé opravdu z celé země,“ říká žena, která bude společně s Jiřím Dienstbierem hostem dnešní debaty Hyde Park Zelňák v Divadle Husa na provázku.

 

Můžete už teď říci, co vám práce senátorky dala nebo vzala?

Vzala mi zase další kus soukromí. Člověk se stal ještě známějším, než když jsem byla ještě ústavní soudkyní. Myslím si, že za to může i samotný způsob volby. Teď vidím, že mě lidé znají ještě mnohem více. Na ulici mě třeba oslovují. Zvláště když ve společnosti rezonuje nějaké velké téma. Hned to poznám. I na ulicích. Tady je to soukromí opravdu tenčí.

Přinesla vám senátorská práce něco nového?

Velikou výhodou, která nesouvisí jen s prací senátorky, ale už s předvolební kampaní, je nespočet návštěv a setkání s lidmi. Občané za mnou přicházejí do kanceláře. Toho si opravdu vážím. Setkávám se nejen s voliči, tedy přímo Brňany, ale jezdí za mnou lidé opravdu z celé republiky. V taláru měl člověk život zprostředkovaný přes ústavní stížnosti. Teď se mi dostává přímého kontaktu, který je mnohem působivější. Byť jsem to vždy sledovala z povzdálí, teď už vidím, že reálný život je opravdu obtížný a složitý.

Daří se vám naplňovat předsevzetí, které jste si do Senátu dala?

Samozřejmě, že je to skok do nového prostředí, a to úplně jiného, než na které jsem byla zvyklá. Pracuje se tam nejen jinými metodami, ale především jiným tempem. Co jsem si původně myslela a s čím jsem do toho šla, tedy že budu v Senátu hlídat ústavnost, se mi daří jen zčásti. Na to je v Senátu bohužel velmi málo času. Ve chvíli, kdy se mi zákony dostanou do ruky, už téměř nezbývá prostor na samotnou práci. Na to jsem u Ústavního soudu opravdu nebyla zvyklá. Když vystupuji v Senátu a sděluji své názory, ne vždy nacházím u ostatních pochopení. Jednoduše proto, že se kolegové tím, co já přednáším, nezabývají.

Co vám v Senátu nejvíce vadí?

Zarazil mě nedostatek diskuse. Očekávala bych, že to bude právě debata, která nás k něčemu dovede. V senátu se spíše očekávají hotová stanoviska, která tam každý z nás sdělí, a tečka. Tento přístup není správný.

Překvapilo vás něco i příjemně?

Jsem příjemně překvapena z kulturního způsobu debaty mezi senátory, tedy kolegy.

A jak vzpomínáte na vaši podzimní předvolební kampaň v Brně?

Mám příjemné a radostné vzpomínky. Všechny drobné nepříjemnosti už jsem vytěsnila. Jestli ve mně něco zůstává, tak to mohu považovat za vysloveně pozitivní zážitek.

Musíte být dost často na cestách, přejíždíte mezi Prahou a Brnem. Nestýská se vám po Brně?

Opravdu hodně pendluju. Ale v Brně pracuji, stejně jako v Praze. Práci se snažím vykonávat všude, mnoho toho dělám z Brna – píšu pro média, publikuju své názory. V Brně trávím relativně hodně času.

 Nepřemýšlíte tedy, že byste z pracovních důvodů přesídlila do Prahy?

Rozhodně ne. Já jsem v Brně velmi ráda a v mnohém musím říci, že radši než v Praze. Praha je velmi hektická, tady je to pro mě jednoduše příjemnější.

Máte téma, o kterém byste si s Brňany dnes ráda popovídala?

Nechám to na moderátorech. Sice z Brna pracuji, ale pokud sem za mnou lidé chodí, netýká se to přímo místních věcí, ale spíše záležitostí s celospolečenským přesahem. S brněnskými věcmi, především místní politikou, se setkávám velmi zřídka. Nechám to tedy na ostatních. Na setkání se však moc těším.

HYDE PARK ZELŇÁK UŽ DNES OD 20 HODIN

Brněnské Divadlo Husa na provázku dnes večer hostí další z cyklu veřejných debat Hyde Park Zelňák, tentokrát s názvem Srážka s politikou. Do kongresového sálu divadla přijdou besedovat senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, ke stolu s ní usedne kolega ze Senátu a neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Dienstbier (ČSSD). Pod taktovkou zkušených moderátorů Ivany Svobodové (Respekt) a Karla Škrabala (MF DNES) se dostane na témata, která hýbou českou společností. Dozvuky lednové prezidentské amnestie, co s vlastní totalitní minulostí a co s ústavem na její zkoumání, kam kráčí justice či kontroverzní vztahy politiků s novináři. Začíná se ve 20 hodin, vstup je volný.

 

Zdroj: Mf Dnes, 29.5. 2013