MF Dnes: K soudu za každou cenu

Soud má obžalobu za házení vajec na Zemana

Letošní 17. listopad přinese několik pozitivních příběhů. Aktivisté rozezní budíky na Václaváku (více v textu vpravo) a rozdají se Ceny Paměti národa. Pak je tu ale jeden spíš nedůstojný příběh.
Shodou okolností těsně před letošním výročím sametové revoluce dostal soud v Praze 2 obžalobu na Jindřicha Frühaufa za to, že 17. listopadu 2014 hodil vajíčko po prezidentu Miloši Zemanovi.
„Obžaloba došla na začátku měsíce, ale hlavní líčení ještě nebylo nařízeno. Případ má na starosti soudce Milan Rossi,“ uvedla včera mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcela Pröllerová. Jindřich Frühauf rozhodně nevypadá jako výtržník (je mu 63 let, bydlí v Kladně a pracuje jako technik) a jeho verze obhajoby má hlavu a patu.
Původně byli obvinění dva, ale v červenci státní zástupkyně stíhání odložila, takže zbyl jen Frühauf, který navíc v minulých dnech ležel po operaci v nemocnici.
Jindřich Frühauf se na nesprávném místě před dvěma roky ocitl v podstatě omylem. Nešel demonstrovat, ale doprovázel své německé přátele, kteří chtěli vidět svého prezidenta Joachima Gaucka (odhaloval na Albertově pamětní desku s Milošem Zemanem).
Najednou začala z davu létat vejce a přítomní policisté chtěli zadržet pár mladých lidí v řadě před Frühaufem. Ten v té chvíli udělal chybu a začal policisty nabádat, aby demonstranty nechali být, a ujela mu v afektu i věta „to tam radši napište, že jsem to házel já“. Dva přítomní policisté ho okamžitě poslechli a od té chvíle vypovídali do protokolů, že se jim dotyčný na místě přiznal. Jejich svědectví je od té doby hlavním trumfem proti Frühaufovi.

Německá stopa

Policisté věnovali obrovské úsilí tomu, aby házení vajec na prezidenta objasnili, i když je pravda, že neopomenuli ani svědky obhajoby. Dokonce vyrazili na výslechy i do Německa za Frühaufovými známými, kteří s ním byli na shromáždění. „Já mám minimálně šest až osm svědků, kteří podporují moji verzi. Vyslýchali je němečtí policisté za přítomnosti dvou vyslaných českých kolegů. Mám zprávy, že i ti němečtí policisté se tomu smáli, čím my se tady v Česku zabýváme,“ vypráví Frühauf.

Dva roky pochybností

Frühauf jako by pořád nechápal, co se kolem něj děje a jak je to vážné. Třeba si dodnes nenajal advokáta a hájí se sám. Přitom mu za hozené vajíčko hrozí vězení. „Muž je trestně stíhán pro přečin výtržnictví, za který hrozí trest odnětí svobody až na dva roky,“ sdělil po podání obžaloby Ondřej Šťastný z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2.
Sami policisté a žalobci si případem od začátku nebyli příliš jisti. Policisté si nejdříve mysleli, že jde o přestupek, a spis postoupili radnici, ale vrátil se jim. I státní zástupce měl pochybnosti. Před rokem obvinění zrušil, ale policie s ním přišla podruhé. Sám Frühauf si myslí, že prezidentovi záleží na tom, aby byl za házení vajec někdo odsouzen.
„Mám důvěrnou informaci, že se v tom pořád angažuje nějaký právník z Hradu, a toho se bojí i státní zástupci,“ doplnil obžalovaný muž. Přitom je otázka, jestli by měl Frühauf k soudu jít, i kdyby po prezidentovi vejce hodil. Právníci včetně třeba senátorky Elišky Wagnerové zdůrazňují, že házení rajčat a vajec po politicích je tradiční formou protestu. Politici by vzhledem ke svému postavení měli strpět i intenzivnější útok než běžný člověk. Když demonstranti před lety házeli vejce po Jiřím Paroubkovi, skončilo to jako přestupek.
Prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček sdělil už dříve, že Zeman vyšetřování nijak neovlivňuje a vše je v kompetenci policie. Zeman mimochodem žádný zásah vejcem nedostal. Osobní strážci před ním včas roztáhli deštník.

 

Zdroj: MF Dnes, 15.11. 2016