MF Dnes: Kvůli protestu radikálů se hádá divadlo s policií

Organizátorům Divadelního světa vadí liknavý přístup policistů při sobotní kontroverzní hře. Ti pochybení odmítají. A senátorka Eliška Wagnerová podala kvůli akci radikálů trestní oznámení.

BRNO Slovinští herci, kteří v sobotu přivezli na brněnský festival Divadelní svět kontroverzní hru Naše násilí a vaše násilí, jsou na pobouřené reakce lidí z publika zvyklí. Při představení se svlékají donaha, v jedné scéně Ježíš znásilní muslimskou ženu, v další si herečka vytahuje z přirození státní vlajku.
Takové protesty, jaké se odehrály v sobotu v Divadle Husa na provázku, kdy na jeviště napochodovala třicítka radikálů z hnutí Slušní lidé, ale prý ještě nezažili. „Říkali, že hráli na mnoha festivalech, ale takhle razantně nikdo neprotestoval. Ani tak se prý nikdy nestalo, že by čekali na příchod policistů desítky minut. Všude jinde v Evropě zasáhli okamžitě,“ poukazoval ještě včera Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno, které festival zaštiťuje.
Právě „pozdní“ příchod policie, jež v sále zasáhla až 20 minut poté, co extremisté herce obestoupili, se stal předmětem sporu mezi oběma stranami. Policisté ale jakékoliv pochybení odmítají. Ačkoli je pořadatelé několikrát informovali o tom, co se uvnitř děje, nemohli prý dovnitř vstoupit.
„V divadle podle oznámení nedocházelo k ničení majetku ani napadání osob. Až v momentě, kdy zástupce pořadatelské služby deklaroval, že nejsou schopni protestující zvládnout, policisté z antikonfliktního týmu věc vyřešili,“ vysvětloval policejní mluvčí Pavel Šváb.
Šéf brněnských strážníků Martin Kotlan navíc naznačil, že organizátoři mohli tušit, co Slušní lidé chystají, a vůbec je na hru nepouštět. „Pořadatel neuplatnil právo pána domu na to, aby při vstupu řekl, my vás tady nechceme, my vám vrátíme vstupné,“ podotkl Kotlan.
Nad tím ale Glaser jen kroutí hlavou. „Přece nemůžeme lidem, kteří si koupí vstupenku a ještě nic neudělali, zakázat vstoupit na představení,“ reagoval.
První rozepři přitom obě strany absolvovaly už kvůli čtvrteční inscenaci Prokletí, jejímž autorem je také režisér Oliver Frljić. Ta sice tak pobuřující reakce nevyvolala, policisté ji však původně chtěli mít pod kontrolou a pořídit z ní záběry. Divadelníci jim to ale kvůli autorským právům nepovolili, takže ze sálu odešli a nenatáčeli ani v sobotu.
To však už zasáhnout museli, po příchodu z divadla vyvedli 26 radikálů. Všem teď hrozí pokuta za přestupek proti veřejnému pořádku. Incident však nakonec může mít i soudní dohru. Senátorka a bývalá ústavní soudkyně EliškaWagnerová (SZ) totiž podala trestní oznámení pro podezření z výtržnictví, za což hrozí až tříleté vězení.
„Představa, že by se v divadelním prostředí mohl odehrávat kotel fotbalových derby, byla až do osudného večera absurdní. Na rozdíl od fotbalových výtržníků útočících jen na tábor soupeřů zaútočili podezřelí na podstatu demokratického právního státu, a to připustit nelze,“ zdůvodnila krok Wagnerová. Podobně komentoval sobotní protesty i sám režisér pobuřující inscenace Frljić. „Ukazuje to, jak špatná je situace v Evropě. I v zemích, kde bychom takové věci neočekávali,“ řekl pro chorvatskou televizi N1. Do Brna kvůli jiným pracovním povinnostem o víkendu nedorazil.

Frljićovy hry bez peněz od kraje

Jihomoravský kraj slíbil festival podpořit dotací ve výši milion korun. Někteří krajští zastupitelé se ale nechali slyšet, že kvůli sobotním událostem by měl být příspěvek nižší. Radní nakonec včera odsouhlasili, že festival milionovou částkou podpoří, tyto peníze ale nesmí být použity na proplacení nákladů spojených s hrami Naše násilí a vaše násilí a Prokletí, v němž se například objevila socha papeže Jana Pavla II. se ztopořeným penisem.
Rozhodnutí radních musí ještě posvětit zastupitelstvo. Podle Glasera to ale festivalu žádný problém nezpůsobí. „Dostali jsme dva miliony od ministerstva kultury, takže peníze na dvě zmiňované hry použijeme odtud,“ uvedl Glaser.
I na něj se zaměřilo hnutí Slušní lidé, které se chystá na podzim kandidovat do komunálních voleb. Slibuje, že v případě úspěchu prosadí jeho odvolání z pozice ředitele Národního divadla Brno. Podporu pro tento krok ale nenajde. Stávající koalice to odmítá a k odvolání nevidí důvod ani opozice. „Takové trestání zavání totalitními praktikami,“ prohlásil šéf opoziční ČSSD Oliver Pospíšil.