MF Dnes: Na senátora podpoří Beka i „sok“ Horký

Roman Horký nás přišel podpořit v kampani a bude za nás v Brně kandidovat do Senátu. Výrazná osobnost, výrazné posílení! To napsal loni 11. září na svůj Facebook předseda ODS Petr Fiala.
Frontman kapely Kamelot si však politického výsluní příliš neužil. Na konci ledna zveřejnil úmysl kandidovat i rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek a o měsíc později se ODS rozhodla, že jej podpoří spolu s dalšími třemi stranami – TOP 09, Zelenými a STAN, do jejichž senátního klubu se případně zařadí.
Svoji dohodu včera v Brně strany zpečetily podpisem. „Nepochybuji, že Mikuláš Bek je výborným kandidátem, a věřím, že koalice, která tady v Brně vznikla, bude úspěšná. S panem Horkým jsme domluvení. Chce se věnovat jiným aktivitám,“ okomentoval veletoč ODS Fiala.
Horký, který byl ještě před měsícem rozhodnutím překvapený, se prý jako odstrčený necítí. „Byli bychom dva kohouti na jednom smetišti, takhle to bude lepší. Pana Beka rád podpořím. Natáčím Mezinárodní školu hry na kytaru a to je záležitost na rok, které se musím plně věnovat. Se Senátem by to časově nešlo dohromady. Pokud ale třeba přijde nabídka od ODS někdy do budoucna, rád ji přijmu,“ uvedl včera pro MF DNES Horký.
Bek bude usilovat o senátorské křeslo v obvodu 59 Brno-město, kde už nehodlá kandidovat současná „zelená“ senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Ta se již dříve vyjádřila, že kandidaturu rektora vítá.
„Nechtěl jsem jít proti Elišce Wagnerové. To byla také jedna z mých vnitřních podmínek. Druhou bylo, že mě podpoří více stran, a jsem rád, že se to povedlo. Myslím, že v Poslanecké sněmovně nebo na radnici by byla koalice ODS a Zelených zcela nemožná, ale v Senátu to považuji za funkční spojení, protože jde spíš o evoluci ústavního pořádku, a ne o nějaké radikální změny,“ uvedl při svém oficiálním kandidátském představení Bek.
Pokud uspěje, musí i on řešit střet dvou náročných postů. Funkční období rektora mu totiž běží do konce srpna 2019. „Věřím, že půl roku se to zvládnout dá. Snažil bych se urychlit volbu rektora, abych mohl nástupci předat agendu, a počítám i s tím, že budu na Senát čerpat dovolenou,“ doplnil Bek.
Jeho zatím jediným známým protikandidátem je známý brněnský kadeřník Jan Špilar za KDU-ČSL.