MF Dnes: Nečas: Hlavní je export, pak až Pussy Riot

Premiér Petr Nečas překvapil projevem, v němž kritizoval „dalajlamismus“ a podporu Pussy Riot. Poslal tak vzkaz Číně a Rusku, že obchod je pro Česko přednější. „Budeme k smíchu,“ reagovala opozice.  Je podpora tvrdě potrestaných členek ruské skupiny Pussy Riot součástí české zahraniční politiky, nebo ne? A podpora tibetského náboženského vůdce dalajlamy, který je v exilu?

Premiér Nečas v překvapivém projevu při zahájení brněnského strojírenského veletrhu se jasně postavil za to, abychom si přílišným lpěním na lidskoprávních otázkách nekazili naše exportní pozice ve dvou klíčových zemích, které však mají mírně řečeno problémy s dodržováním lidských práv – Rusku a Číně.

„Musíme také zabránit některým módním politickým projevům, které objektivně řečeno mají dopad do našeho exportu. Umělé a falešné je adorování takové záležitosti, jako je ruská skupina Pussy Riot, něco, co je vrcholem nevkusu, a v žádném případě něco, co symbolizuje svobodu a demokracii. Přesto se část politiků nechá unést touto módní vlnou a má to potom dopad na toto exportní teritorium,“ řekl premiér.

Akci na podporu Pussy Riot před necelými třemi měsíci na Václavském náměstí přitom osobně podpořil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který je nyní v zahraničí. „Vyjádří se až poté, co si prostuduje projev pana premiéra,“ řekl mluvčí Vít Kolář. „Obecně lze ale říci, že podpora lidských práv je věcí principů, které nejsou obchodovatelné,“ dodal. „Je k ničemu, když si premiér a ministr zahraničí takto vzkazují, jak se chovat v lidskoprávních otázkách. Takto se zahraniční politika dělat nedá. Budeme k smíchu,“ řekl stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek.

Podobně premiér Nečas včera v Brně kritizoval i podporu tibetského dalajlamy, který je trnem v oku Číně. Použil přitom pojmu „dalajlamismus“. Vymýšlením nových -ismů je přitom známý prezident Václav Klaus, konkrétně toto slovo poprvé použil jeho vicekancléř Petr Hájek.

S prezidentem měl Nečas nedávno spor kvůli daňové politice. Klaus byl na zahájení veletrhu rovněž přítomen.

„Je to smutné. Tím se likviduje odkaz Václava Havla. Na podpoře utlačovaných byla založena nová Česká republika,“ řekla bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu EliškaWagnerová. „Umetání cestičky k Rusku z toho kouká jak sláma z bot. A Václav Klaus je jak známo podporovatelem ruského vlivu,“ dodala. Znalci však říkají, že na takové akce jako podpora Pussy Riot jsou Rusové citliví.

 

Zdroj: MF Dnes, 11. 9. 2012