MF Dnes: Proč žalobci obvinili nadějného kolegu

V kauze kolem Spolchemie je stíhán i státní zástupce Skopal 

Všichni, kdo pracovali s mladým nadějným právníkem Romanem Skopalem, ho vychvalují do nebes jako skvělého odborníka a seriózního člověka.
Přesto ho policie obvinila v kauze insolvenčních podvodů kolem miliardáře Petra Sisáka, ústecké Spolchemie a její mateřské firmy Via Chem.
Skopalovi nadřízení i on sám však potvrdili, že věc s jeho prací žalobce nesouvisí.
„Byla to historická, tři roky stará záležitost. Pomohl jsem jednomu kamarádovi advokátovi a sepsal dvě podání,“ vysvětluje Skopal.
Zatím zůstává v práci, ministr ho nezprostil funkce a ani o to nebyl požádán. „Mgr. Roman Skopal se měl skutku dopustit v době, kdy u nás ještě nepracoval,“ potvrdila pro ČTK i jeho šéfka Městského státního zastupitelství v Brně Kateřina Jirásková.
Skopal má za sebou i kariéru ve službách státu. Začínal jako asistent tehdejší ústavní soudkyně a dnes senátorky Elišky Wagnerové a pracoval také jako ředitel justičního odboru ministerstva spravedlnosti v éře ministra Jiřího Pospíšila.
„Úplně mi vyrazilo dech, že je obviněn. Opravdu? Je to specialista na správní právo a dělal na mě nejlepší dojem,“ sdělil bývalý náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer.
Ještě si vzpomněl, že Skopal vždy toužil po tom stát se opatrovnickým soudcem, což Melzer oceňuje, protože soudci většinou mívají větší ambice. S Eliškou Wagnerovou se dokonce Skopal v pondělí spojil a psal jí, proč je obviněn. „Byl to slušný kluk. Vždy každému rád pomohl a to je možná jeho problém,“ uvedla včera Wagnerová.

Byla tu policie, ale už vše běží

Policie kromě Spolchemie zasahovala i na českobudějovickém krajském soudu. Celou skupinu totiž stíhá i za ovlivňování soudců. Jeden z podezřelých bankrotů tam měl na starosti soudce Miroslav Veselý.
Ten však obviněn nebyl. K trestnímu stíhání soudce musí dát souhlas podle zákona přímo prezident republiky. „Prezident nebyl požádán o vyslovení souhlasu s trestním stíháním konkrétního soudce,“ odpověděl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
Policie prohledala několik kanceláří českobudějovického soudu. Zajímala se především o soudce Miroslava Veselého, který řídí insolvenční reorganizaci Via Chemu. Podezřívá ho, že šel na ruku právě Sisákovi. „Během víkendu tu policie prohledávala kanceláře, zajímá ji zřejmě více případů. Od pondělí soud funguje normálně. Nebyl jsem zadržen ani obviněn,“ říká Veselý. Víc detailů sdělovat nechce. „Nezbývá mi než doufat, že v mém případě je všechno v pořádku,“ říká Veselý. Chyby při řízení bankrotu Via Chemu nepřipouští.
„U věřitelské reorganizace, jako je Via Chem, vždy záleží na tom, zda se dohodnou věřitelé s dlužníkem,“ říká Veselý.
K tomu, že reorganizace běží podle not firem zjevně napojených na Sisáka, se vyjadřovat nechce. „Prověřování oprávněnosti pohledávek jde nad rámec soudu,“ říká Veselý.
Server Aktuálně.cz včera zveřejnil i další jména obviněných. Kromě podnikatelů, advokátů, Skopala a konkurzní správkyně jsou mezi nimi i tři bílí koně dosazovaní do firem Petra Sisáka.

Razie ve Spolchemii a Petr Sisák

Policie obvinila skupinu 14 lidí z manipulování konkurzy a ovlivňování soudců. Jde o trochu podobný případ jako dávná kauza „konkurzní mafie“ kolem ústeckého soudce Jiřího Berky. Obvinění podle policie nezákonně manipulovali insolvenční řízení ve prospěch podnikatele Petra Sisáka. Policie přímo zasahovala minulý týden v ústecké chemičce

Spolchemie a u českobudějovického krajském soudu, kde zapečetila dvě kanceláře. Z obviněných se nepodařilo zadržet miliardáře Petra Sisáka a jeho dvorního právníka Ivo Halu, kteří jsou v cizině. Sisák i Hala však slíbili, že se vrátí do republiky a budou spolupracovat s policií. Čtyři z obviněných skončili ve vazbě.

Byla to historická, tři roky stará záležitost. Pomohl jsem jednomu kamarádu advokátovi a sepsal dvě podání… S policií chci spolupracovat a poskytnout jí veškerou součinnost. Roman Skopal obviněný státní zástupce

 

Zdroj: MF Dnes, 20.1. 2016