MF Dnes: Referendum v Brně. Díl třetí

Už dvakrát neuspěli, teď aktivisté chtějí hlasovat o nádraží znovu.

Tak dlouho budou Brňané chodit k referendu, dokud neodsouhlasí moderní nádraží v centru města. Takový je zjevně plán aktivisty Jakuba Patočky (na snímku) z občanské aliance Referendum 2016, která prosadila druhé, zatím poslední veřejné hlasování při loňských krajských volbách. Protože ale stejně jako v roce 2004 nepřišel k urnám dostatek lidí, brněnská radnice se jeho výsledkem nemusí řídit, ačkoliv většina hlasujících byla proti přesunu nádraží k řece.

Patočka nyní v dopise svým příznivcům oznámil, že bude usilovat o vyhlášení třetího referenda. „Odmítnout již předem studii proveditelnosti a oznámit, že pokud město navrhne přesun nádraží z centra bez schválení občany v referendu, zahájíme sběr podpisů za hlasování konané se s n ě m o v n í m i nebo prezidentskými volbami,“ nastínil svůj plán v dopise Patočka.

On u toho však jako hlavní tvář kampaně už nebude. „Nyní zjevně nejsem dostatečně integrující postava – tou by mohla být Eliška Wagnerová. Moji nabídku přijala,“ napsal Patočka. Bývalá ústavní soudkyně a nynější senátorka za Stranu zelených ale zatím váhá. „O mém případném angažmá ve věci referenda se teprve jedná, jasněji bude nejdříve za čtrnáct dní,“ sdělila.

Patočka ustupuje do pozadí i proto, že se mu „podařilo“ vyhrotit vztahy mezi aktivisty a vedením města. Ostře kritizuje hlavně primátora Petra Vokřála (ANO) a hnutí Žít Brno kvůli tomu, že nepodporovali poslední referendum podle jeho představ. Primátor ale oponuje, že se město aktivistům snažilo vyjít vstříc. „Jsou to lidé, kteří mají jednosměrnou demokracii. Pokud neprosadí svoje, budou za každou cenu škodit Brnu. Odmítají respektovat rozhodnutí demokraticky zvolených zástupců,“ říká Vokřál.
Klíčovým podkladem pro definitivní rozhodnutí politiků a ministerstva dopravy má totiž být takzvaná studie proveditelnosti, která posuzuje obě varianty polohy nádraží – tedy v centru nebo u řeky. Hotová má být koncem března. „Na červnovém, případně zářijovém zastupitelstvu pak budeme hlasovat o stanovisku města, kde má stát nádraží,“ dodal primátor.

 

Zdroj: MF Dnes, 7.3. 2017