MF Dnes: Senátní volby dávají odvahu a naději

Už ten den, kdy se emeritní ústavní soudkyně Eliška Wagnerová rozhodla kandidovat do Senátu, byl pro Brno velký svátek. Svátek odvahy. Odvahy slušného a poctivého člověka vstoupit do vysoké politiky, nést svou kůži na trh.  A to v době každodenních korupčních kauz, nekončících skandálů, zubožené politické kultury, mizivé důvěry občanů ve spravedlivý právní stát. A ta statečná žena nám svým rozhodnutím nabídla zajímavou alternativu. Možnost zvolit do Senátu nezávislou osobnost, nikoli nějakého zasloužilého straníka. Co na to řeknou Brňané? Osloví je osobnost, navíc k tomu žena, která chce být takovou, jaká je, a otevřeně říkat, co si myslí? Zaujme více odpovědnost, svědomí, zkušenosti a hodnoty jednotlivce, nebo spíše kolektivní oranžová, modrá, červená či jinak barevná stranická disciplína? Kdo bude reprezentovat Brno-město následujících šest let v Senátu? Eliško, děkujeme za odvahu a naději.

Naději, že jednoho dne bude Senát naší republiky tvořený jen nezávislými osobnostmi, nikoli směšnými postavičkami, figurkami, loutkami či maňásky politických stran. Chceme-li mít v České republice dokonalejší právní stát, musíme usilovat o demokratickou soutěž politických stran o zastoupení v Poslanecké sněmovně a demokratickou soutěž nezávislých nadstranických osobností o místo v Senátu. Tímto odlišením obou komor Parlamentu můžeme získat opravdovější a poctivější základ pro budování funkčního právního státu.

Byla sychravá mlhavá sobota 20. října 2012, kdy se v Brně sčítaly hlasy dvou kandidátek do Senátu. Na jednu misku vah padaly hlasy pro zástupkyni partaje oranžistů, na druhou misku pak přibývaly hlasy pro nezávislou kandidátku. A když se vše sečetlo, zobáček vah se téměř třemi čtvrtinami vychýlil ve prospěch nezávislé osobnosti Elišky Wagnerové.

Brno na vlastní kůži zažilo svátek demokracie. Děkuji Brňanům za odvahu a naději. Za potřebu a touhu mít v Senátu nezávislou státotvornou osobnost. Je to ku prospěchu nám všem!

 

Zdroj: Tomáš Mozga, Mladá fronta DNES – jižní Morava, 2. 11. 2012, s. 4