MF Dnes: Socha ženy pro Brno. Která bude vyvolená?

Letošní festival Meeting, který začíná příští týden, se věnuje také 100 letům zrovnoprávnění žen. Součástí je iniciativa postavit v Brně sochu významné osobnosti – ženě.

BRNO Brněnské ulice a náměstí zdobí kolem sedmdesáti soch slavných osobností. Jen jedna z nich ale patří ženě – Marušce Kudeříkové, odbojářce popravené nacisty. Jedním z hlavních témat letošního festivalu Meeting Brno proto bude iniciativa, aby město postavilo sochu významné Brňance. Lidé budou vybírat z jedenácti osobností.
„Uvědomila jsem si to u otázek dětí při procházkách městem. Zajímalo je, proč na většině soch či pomníků nejsou žádné paní,“ popsala autorka nápadu, fotografka a překladatelka Sylva Ficová. Působí v dramaturgické radě projektu I žárovka má sochu, jak se část festivalu věnovaná ženám nazývá. A odkazuje tak na pomník Tomáši Alva Edisonovi na Malinovského náměstí.
Mezi nominovanými jsou umělkyně, političky či reprezentantky národnostních menšin, které v Brně žily – třeba romská zpěvačka Elina Machálková, která přežila holokaust, nebo Greta Tugendhatová, iniciátorka vily Tugendhat. Ta musela jako Židovka s rodinou před nacisty z Brna uprchnout.
Každá z žen, jež by si podle organizátorů zasloužily pomník, dostala svoji ambasadorku, která ji před hlasováním představí v krátkém videu. Skladatelku Vítězslavu Kaprálovou propaguje šéfka brněnské filharmonie Marie Kučerová. „Je jednou z mála skladatelek – a to nejen českých – které se prosadily v exkluzivním světě klasické hudby,“ myslí si Kučerová. Blahoslavenou řeholnici a zdravotní sestru Marii Restitutu Kafkovou, popravenou nacisty, představí Miriam Kolářová (KDU-ČSL), místostarostka Brna-sever, odkud Kafková pochází. „Narodila se v Husovicích a byla pokřtěná v zábrdovickém kostele, tedy nedaleko místa, kde bydlím. Navíc jí v naší městské části staví i kostel. Vybrala jsem si ji proto, že pro mne symbolizuje neobvyklé spojení morální integrity a dokonalé lidskosti bez jakéhokoliv otravného posvátného patosu,“ popsala Kolářová s tím, že socha řeholnice by mohla stát v husovickém parku.
A třeba senátorka Eliška Wagnerová (Zelení) na videu mluví o první nositelce Nobelovy ceny míru Berthě von Suttner, rodačce z Brna. „Kolik českých a moravských měst se může hlásit k tomu, že v nich vyrostl nositel Nobelovy ceny? Bertha byla po otci Češkou, ale hlásí se k ní jen Rakušané a Němci. Tomu ne zcela rozumím, neboť slavných žen nemáme tolik,“ uvedla Wagnerová.
Podle ředitelky festivalu, spisovatelky Kateřiny Tučkové, chtějí organizátoři upozornit především na ženy, které se podílely na šíření dobrého jména města, na jeho vzmachu nebo je proslavily výjimečné činy. „Těch jedenáct nominovaných se vybíralo těžce, protože nás napadlo daleko víc žen, které by si zasloužily sochu,“ řekla Tučková.

Na magistrátu se už mluvilo o Elišce Rejčce

Magistrát se k iniciativě staví vstřícně. V rámci projektu Sochy pro Brno radní uvažovali, že v budoucnu by se mohl postavit na Mendlově náměstí pomník královně Elišce Rejčce. „Výběr osobností do projektu navrhoval odbor kultury na základě konzultací s historiky, ale zejména s ohledem na umístění děl v lokalitách, kde se navrhovaná osobnost narodila nebo pracovala,“ uvedl náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan (Žít Brno).
Letošní Meeting věnuje velkou část svého programu ženám proto, že chce připomenout sto let od jejich zrovnoprávnění. Kromě hlasování o sochu pro Brňanku návštěvníky čeká 30. a 31. května série diskusí o postavení žen, promítání dokumentárního filmu o chudobě žen, o ženách v médiích, koncerty a vystoupení stand-up komiků. Část věnovanou ženám bude hostit Divadlo Husa na provázku.

Ženy, které se zasloužily o Brno

Eliška Rejčka

(1288–1335) – česká a polská královna, zakladatelka kláštera na Starém Brně, věnovala se mimořádné charitativní činnosti. Manželka českého krále Václava II. a později Rudolfa Habsburského. Ambasadorka stand-up komička Adéla Elbel.

Marie von Ebner-Eschenbach

(1830–1916) – moravská spisovatelka německého jazyka. Dvakrát nominovaná na Nobelovu cenu za literaturu. Ambasadorka literární historička Eleonora Jeřábková.

Bertha von Suttner

(1843–1914) – první nositelka Nobelovy ceny za mír, prezidentka Rakouské mírové společnosti, spisovatelka a pacifistka. Rozená hraběnka Kinská ze Vchynic a Tetova prožila část dětství v Brně, kde získala kvalitní vzdělání. Ambasadorka senátorka Eliška Wagnerová.

Zdeňka WiedermannováMotyčková

(1868–1915) – učitelka a publicistka, zakladatelka prvního dívčího gymnázia na Moravě a Jednoty učitelek moravských, redaktorka ženských časopisů. Pochována na brněnském Ústředním hřbitově. Ambasadorka proděkanka Fakulty sociálních studií MU Lenka Waschková Císařová.

Maria Jeritza (Jedličková)

(1887–1982) – světoznámá operní pěvkyně, která Brno proslavila na nejvýznamnějších hudebních scénách. Její busta je umístěna ve foyer Mahenova divadla.

bl. Marie Restituta Kafková

(1894–1943) – řeholnice a ošetřovatelka, oběť nacistické perzekuce, blahořečená v roce 1998. Na jejím rodném domě v Dukelské ulici v brněnských Husovicích je umístěna pamětní deska.
Ambasadorka Miriam Kolářová (KDU-ČSL), místostarostka Brna-sever.

Ženy, které se zasloužily o Brno

Anna Ticho

(1894–1980) – malířka židovského původu, jejímu dílu je věnovaná samostatná expozice Izraelského muzea.
Narodila se v Brně, kde prožila své rané dětství. Posléze se s rodinou přestěhovala do Vídně. Ambasadorka ředitelka Domu umění Terezie Petišková.

Greta Tugendhat

(1903–1970) – zakladatelka brněnské pobočky Ligy za lidská práva, iniciátorka a spolumajitelka vily Tugendhat. Ambasadorka překladatelka a aktivistka Barbora Antonová.

Helena Koželuhová

(1907–1967) – neteř bratří Čapkových, právnička a lidovecká poslankyně vězněná nacisty v Terezíně, po emigraci předsedkyně Sdružení československých žen v exilu. Narodila se v Brně. Ambasadorka režisérka a dokumentaristka Kamila Zlatušková.

Vítězslava Kaprálová

(1915–1940) – první česká skladatelka a dirigentka, dirigovala Českou filharmonii či londýnský orchestr BBC. Narodila se v Brně do hudební rodiny. Ambasadorka Marie Kučerová, ředitelka Filharmonie Brno.

Emílie (Elina) Machálková

(1926–2017) – romská zpěvačka, přeživší romského holokaustu, svůj život zasvětila vzdělávání Romů. Ambasadorka Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury v Brně.

Meeting Brno – tipy 25. 5. – 9. 6. 30. 5. Dialog s jinak věřícím – debata s Tomášem Halíkem 1. 6. Rozvzpomínání – dokument o loňském setkání rodin Löw-Beer, Tugendhat a Stiassni 4. 6. Na návštěvě u Hugo Haase – projekce dokumentu v bývalém bytě Haasových v Biskupské ulici Program na www.meetingbrno.cz