MF Dnes: Soud: ČSSD nelegálně vylučovala členy

Největší vládní strana – ČSSD – se chovala nedemokraticky, když účelově vylučovala nepohodlné členy a rušila organizace. To vyplývá z verdiktů soudů, který má MF DNES k dispozici.
Týkají se ostravské buňky ČSSD, jedné z nejsilnějších v zemi, ale podle advokáta Pavla Němce, který zastupuje poškozené, lze očekávat další podobné rozsudky. Soudy totiž aktuálně řeší spory v Plzeňském, Pardubickém a Olomouckém kraji, na spadnutí je i žaloba v Praze.
Jde o jeden z výsledků vnitrostranického boje, který se vyhrotil před parlamentními volbami v roce 2013. U soudu už uspěli například Ostravané Richard Bednařík a Kateřina Kadlčíková, kteří se domáhali návratu do strany poté, co z ní byli vyloučeni.
A před pár dny nabyl právní moci i verdikt odvolacího soudu, který potvrdil neplatnost zrušení celé místní organizace v Ostravě-Výškovicích. Ostravská ČSSD, vedená poslancem Adamem Rykalou, stranickou buňku zrušila kvůli tomu, že neměla ani rok po vyloučení bývalého místostarosty Ostravy-Jihu Radima Lauka řádně zvoleného předsedu. Lauko navíc podle ostravské ČSSD dál problematicky ovlivňoval dění ve stranické buňce. Členové zrušené buňky to však viděli jinak, vedení strany se podle nich jednoduše chtělo zbavit nepohodlné opozice. A soud jim dal za pravdu. ČSSD tak musí výškovickou místní organizaci znovu obnovit. A vrátit do svých řad nepohodlné členy.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka odmítá, že by to pro stranu znamenalo vážnější problém. „Každý má právo se bránit a ČSSD je demokratická strana. Nicméně ČSSD naprostou většinu sporů se stěžovateli vyhrála,“ říká Sobotka.
Jinak mluví advokát Němec, podle něhož jde o „precedentní rozhodnutí v polistopadové historii“.
Sociální demokraté kvůli tomu mohou čelit opakování paradoxní situace z loňska, kdy vládě s předsedou ČSSD v čele přišel návrh k pozastavení činnosti strany. Tehdy výzvu osmi ostravských signatářů vláda smetla ze stolu.
Pokračování na str. A2 Soud: ČSSD nelegálně vylučovala své členy

Pokračování ze str. 1 Zatímco dosud si politické strany řešily svoje problémy samy, dnes už se mohou i jejich členové dovolávat spravedlnosti u soudů. Umožňuje to nález Ústavního soudu z konce roku 2011. Tehdy šlo o vnitrostranický spor pražské ODS. Soudci ve zdůvodnění zdůraznili, jak důležité je dodržování zásady vnitrostranické demokracie, a vysvětlili, že tím nemíní jen prosté přehlasování menšiny většinou.
Advokát Němec tvrdí, že členové ČSSD, kteří žalují vlastní stranu, ji nechtějí poškodit, ale naopak přispět k jejímu očištění. Bývalý poslanec z Mohelnice je sám jedním z vyloučených členů ČSSD, kteří se brání soudně. Na projednání svého případu teprve čeká. Sociální demokraty, kteří se cítí poškozeni, zastupuje zdarma.
Pro ČSSD zatím čtyři soudní prohry neznamenají závažnější finanční problém. Řádově jde ve sporech o desetitisíce korun. Mnohem závažněji však může utrpět pověst strany.
Soudních sporů s ČSSD bude podle Němce totiž brzy už téměř dvacet. A advokát je přesvědčený, že i další žalující členové se dočkají vítězství.
Premiér Sobotka z toho obavy nemá, protože dosud podle něho k pochybením z „99 procent“ docházelo jen v Moravskoslezském kraji. „Není pravda, že by ČSSD prohrávala jeden soud za druhým. Naopak jich sedm vyhrála,“ oponuje též mluvčí ČSSD Eva Gregorová, která redakci zaslala přehled sporů. Čtyři se týkaly Ostravy, dva Plzně a jeden Mohelnice.
I to však advokát Němec zpochybňuje. Většina z těchto sedmi soudů podle něho pokračuje nebo je žalobci sami stáhli. „Tvrdit, že jde o spory, které už ČSSD vyhrála, je absurdní,“ říká.
Likvidace konkurenta Jedním ze sporů ukončených ve prospěch ČSSD má být podle mluvčí Gregorové například kauza Richarda Bednaříka. „Podával jsem dvě žaloby. Na vyloučení ze strany, kterou jsem vyhrál, a na vyloučení z klubu zastupitelů města. Jenže ČSSD to druhé usnesení raději sama zrušila, protože bylo v rozporu se stanovami. Proto jsem nakonec druhou žalobu stáhl. Už nebylo co žalovat,“ vysvětluje Bednařík.
Za každou z žalob se skrývá tak trochu jiný příběh. Jejich podstata je podle žalujících straníků stejná. „Soudím se proto, že považuji mé vyloučení za neodůvodněné, v rozporu se stanovami a věřím, že soud potvrdí, že je i protizákonné. Jde podle mě o typický příklad likvidace nepohodlné vnitrostranické kritiky, likvidace potenciálního konkurenta a zejména arogance moci bez ohledu na právní řád, jehož součástí jsou i vnitrostranické normy,“ říká bývalý ostravský sociální demokrat Radim Lauko.
„Vzhledem k tomu, že politické strany jsou základem našeho demokratického politického systému, v důsledku se jedná o potlačování svobody slova a opozice obecně,“ dodal muž, jehož žalobou na rozhodnutí o vyloučení ze strany se soud začne zabývat 30. června.
Advokáta Němce udivuje laxní přístup vládní strany k prohraným sporům. „Místo věcného řešení jen navyšuje rozpočty na externího advokáta, kterého si proti vlastním členům najala,“ říká.
Před přehlížením problému varuje i politolog a člen ČSSD Lukáš Jelínek. „Žádné stranické vedení by takové věci podceňovat nemělo, ale vždycky je to hlavní zodpovědnost těch, kteří v daných městech žijí a fungují, protože oni na to pak ve volbách budou doplácet,“ říká.
Rozpuštění ČSSD?
Právník Němec upozorňuje ještě na větší hrozbu: pozastavení činnosti ČSSD, nebo dokonce zrušení celé strany. Podle zákona o sdružování v politických stranách je to možné na návrh vlády nebo prezidenta. „Pokud strana nerespektuje práva členů nebo občanů a porušuje opakovaně zákon, je ministerstvo vnitra povinno na program vlády navrhnout hlasování o žalobě proti takové straně,“ upřesňuje.
Pokud se prý ČSSD ze svých chyb nepoučí, může takový postup očekávat. Oslovení politologové a odborníci, mezi nimi například bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, sice takový scénář považují za velmi málo pravděpodobný, ale Němec s ním operuje. „Bylo by samozřejmě absurdní, že by ministři za ČSSD měli hlasovat o žalobě na vlastní stranu. Měli by se však vzhledem ke střetu zájmů hlasování zdržet a rozhodovaly by pak ANO a KDU-ČSL. Pokud vláda konat nebude, může se na soud obrátit prezident. A pokud by ani k tomu nedošlo, lze očekávat takový návrh ze strany poškozených členů,“ tvrdí Němec.

 

Zdroj: MF Dnes, 11.6. 2015