MF Dnes: Soudci ji chválí, žalobce dráždí

Končící ministryně spravedlnosti má kritiky zejména mezi politiky a žalobci, s nimiž je ve sporu kvůli zákonu o státním zastupitelství. Soudci se jí naopak zastávají. Podle nich dokáže justici stabilizovat a časté střídání ministrů resortu nesvědčí. 

PRAHA Jakou největší chybu udělala za rok svého působení ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO), že ji to má stát ministerské křeslo?
Zeptáte-li se soudců, zazní od mnoha z nich překvapivě chvála. „Vůbec si neuvědomuji nějakou fatální chybu, která by měla vést k tomu, aby opustila svůj úřad. Je to korektní, kultivovaná a věcná dáma,“ říká předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, který v posledních dnech řešil s Válkovou problém špatně vypočítaných platů soudců.
Pavel Šámal, jenž nedávno usedl do křesla předsedy Nejvyššího soudu, dokonce prohlásil, že setrvání Válkové na ministerstvu by pomohlo stabilizaci justice. „Byli bychom (s Josefem Baxou) rádi, kdyby paní ministryně setrvala, protože se s ní dá mluvit, jak se ukázalo nejen v otázkách platů soudců,“ zhodnotil Šámal.

Podle šéfa pražského městského soudu Libora Vávry ministerstvu nesvědčí časté střídání šéfů. „Největší problém ministerstva spravedlnosti je to, že úřad nemá žádnou historickou paměť a neví, jak se vyvíjejí různé problémy. Dnes na ministerstvu spravedlnosti těžko najdete ředitele nebo vedoucího odboru, který by si pamatoval alespoň deset let zpátky, co se v resortu vlastně dělo a děje,“ upozorňuje Vávra.

Dobrá poradkyně, horší šéfka

Naopak s žalobci měla Válková velké spory ohledně zákona o státním zastupitelství. Šéf žalobců Pavel Zeman ji kritizoval, že chce jeho lidi připravit o nezávislost. Minulý týden po setkání s Válkovou však o něco smířlivěji konstatoval, že se věcně dohodli na dalším postupu.
K tomu, zda by Válková měla skončit třeba právě kvůli tomuto zákonu, se však vyjádřit nechtěl. „Obsazování funkcí ministrů je otázka navýsost politická, přičemž státní zastupitelství musí být apolitické,“ vysvětlil.
Kritičtější jsou také někteří politici včetně předchůdců Válkové. „Rád bych paní ministryně pochválil, ale není za co. Původně jsem přitom patřil dokonce k těm, kteří její příchod do resortu vítali. Její kroky na ministerstvu mě však zklamaly,“ říká Jiří Pospíšil, někdejší ministr spravedlnosti za ODS, který je nyní europoslancem za TOP 09.
Místo kvalitních reforem podle něj Válková nepředkládá buď nic, nebo paskvily, a navíc nezvládá personální řízení ministerstva.

Podle Pospíšilova dřívějšího náměstka Daniela Voláka byla sice Válková výbornou poradkyní, jako ministryně a manažerka však zklamala. „Severomoravské pořekadlo říká, že snaha není koksovatelná. Můžete se snažit až do krve, ale když za vámi nejsou vidět výsledky práce, je to málo platné,“ tvrdí Volák. Vadí mu to, co Válkové vyčítá i šéf hnutí ANO Andrej Babiš a vládní partneři – že stále nejsou hotové konkrétní reformy, které si ministerstvo stanovilo v legislativním plánu.

Například podle senátorky a bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové to však není až tak úplně vina Válkové. „Například problémy s legislativním odborem ministerstva se táhnou klidně sedmnáct osmnáct let. Ministři si zvykli, že zákony píší soudci. A když se tomu Ústavní soud začal bránit, zjistilo se najednou, že vytvořit fungující legislativní odbor není legrace,“ myslí si Wagnerová. A zdůrazňuje, že reformy, na kterých Válková pracuje, nejsou v koalici dostatečně probrané předem. Od toho se pak odvíjejí problémy při jejich zpracovávání.

„Takovou mlhu si nezaslouží“

Podobně vnímá pomalý posun reforem i předseda Nejvyššího správního soudu Baxa. „Ministři spravedlnosti se střídají jako svatí na orloji. Nemáme z toho žádnou radost. Po některých nezůstalo nic, po jiných zůstala spoušť, ačkoliv byli miláčky médií. Paní ministryně Válková v tomto směru možná vypadá, že je pomalá, nevýrazná, ale možná proto, že té spouště už je dost,“ tvrdí Baxa.

Zastání našla Válková i u poslance ČSSD Jeronýma Tejce, který s ní spolupracoval jako předseda ústavněprávního výboru Sněmovny. „Mnoho kroků ministerstva by mohlo být rychlejších, ale Helena Válková není ta, kdo zoufalou situaci na ministerstvu způsobil. Nejhorší je nyní situace, kdy paní ministryně neví, zda bude ještě zítra ministryní. To je třeba vyřešit co nejdříve,“ říká Tejc.

A i ti, kteří považují Válkovou za špatnou manažerku, vnímají dlouhé týdny spekulací a náznaků o jejím konci jako nedůstojné. „Takovou mlhu, jaká kolem ní vznikla, si nezaslouží,“ tvrdí někdejší Pospíšilův náměstek Daniel Volák.

 

Zdroj: MF Dnes, 10.2. 2015