MF Dnes: Zeman: Je třeba zavřít Bakalu

Prezident Miloš Zeman vyzval k uvěznění miliardáře Zdeňka Bakaly. Podnikatele, který dosud nebyl z ničeho ani obviněn.

Ještě ve středu prezident Zeman po schůzce s olomouckým hejtmanem Rozbořilem stíhaným pro uplácení vyzýval, aby politici a novináři ctili presumpci neviny. Ale sám včera udělal přesný opak. „Domnívám se, že je třeba Zdeňka Bakalu zavřít. Po Viktoru Koženém je to podle mého názoru největší podvodník v českém podnikání,“ řekl Zeman na adresu bývalého vlastníka krachující firmy OKD.

Zeman svá slova vyřkl při návštěvě Olomouckého kraje při debatě se studenty Střední průmyslové školy v Hranicích.

Výzva z úst prezidenta k uvěznění podnikatele, jenž za své obchody nebyl justicí nikdy obviněn, nemá v Česku obdoby.

O Bakalovi nemluví hezky ani další čelní politici, ale výzvy k „zavírání“ si nikdo z nich nedovolil.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) o Bakalovi prohlásil, že předvedl „velké morální i podnikatelské selhání“, když prodal bývalé hornické byty. Podle Sobotky tím porušil své závazky z původní privatizační smlouvy.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že Bakala OKD „bezprecedentně vytuneloval“. „Z OKD odešlo 110 až 120 miliard korun majetku. Jde o obrovské morální selhání. Kdyby pan Bakala a jeho partneři do OKD v době krize dali pár miliard korun, nemusela dnes krachovat,“ říká Babiš.
Na otázku, zda by Bakala měl jít za hospodaření v OKD do vězení, odpovídá Babiš mnohem opatrněji: „Nevím. Na to máme policii, státní zastupitelství a soudy. Nikoho nelze zavírat jen tak.“
Rozpačitý ze Zemanova výroku je i místopředseda Asociace malých a středních podniků Jiří Belinger. „Privatizace řady podniků, nejen OKD, jsou výsledkem divokých let bez jasných pravidel a právní narovnání tohoto stavu je určitě namístě,“ říká. „Ale než někoho osočím, musím mít v ruce jasné důkazy a ideálně i rozsudek,“ zdůrazňuje Belinger.

Zdeněk Bakala prezidentova slova nechal včera bez komentáře. „Pan Bakala se zásadně nebude vyjadřovat k výrokům prezidenta. K minulým, současným ani těm budoucím,“ řekl Bakalův mediální zástupce Vladimír Bystrov.

Předseda opoziční ODS Petr Fiala Zemana kritizuje. „Pokud se jedná o přátele pana prezidenta, trvá na presumpci neviny. Pokud jde o jeho nepřátele, nejraději by je zavíral bez soudu,“ prohlásil Petr Fiala.

Postoj bývalé ústavní soudkyně, dnes senátorky Elišky Wagnerové, je k Zemanově výzvě jednoznačný. „To si žádný politik ve vztahu k občanovi nesmí dovolit,“ konstatuje Wagnerová.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček však potvrzuje, že Zemanův výrok nebyl náhodným „výstřelem“ při debatě se studenty. Ovčáček zdůraznil, že prezidentův výrok je třeba brát zcela vážně. „Nejde samozřejmě o žádnou nadsázku. Kritizující politici zřejmě, na rozdíl od pana prezidenta, oceňují, jak Zdeněk Bakala naložil s OKD a s hornickými byty,“ řekl Ovčáček.

Z konkrétního porušování zákona Bakalu spíš než politici podezírají někteří investoři, kteří v akciích nebo dluhopisech jeho důlní skupiny utopili peníze. Teď, když OKD krachují, o ně přijdou. „Já s panem prezidentem souhlasím,“ říká slovenský finančník Pavol Krúpa, jehož firma Arca Capital vlastní zhruba tři procenta londýnské mateřské firmy OKD a drží i její dluhopisy.

Mimochodem – Krúpa má pověst finančního žraloka a nájezdníka. Je považován za stejného byznysového dravce jako Bakala. Právě Krúpa podal na zástupce OKD a jejich mateřské firmy NWR několik trestních oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu vydírání české vlády a dále pro zanedbání povinností řádného hospodáře a krácení daní.

„Věřím, že naše trestní oznámení pomůže k prokázání i Bakalovy viny. Je zřejmé, že zneužíval své akcionářské postavení a hrál roli v řadě účelových rozhodnutí managementu. I proto chystáme obdobné trestní oznámení ve Švýcarsku, USA a Velké Británii,“ říká.

Čeho přesně se vlastně Bakala v OKD mohl dopustit? Krúpa mu klade za vinu především nevýhodné půjčky, jimiž podle něj akcionáři vysávali z OKD peníze. Bakala bývá také často kritizován za údajný podíl na privatizaci státního podílu v OKD v roce 2004.

Operace byla pro stát nevýhodná, její aktéři stojí nyní před soudem. Ale Bakala sám se jí neúčastnil, doly koupil od privatizátorů v čele s Viktorem Koláčkem až po prodeji státních akcií. Po ovládnutí OKD Bakala s partnery OKD rozparceloval, vytáhl z nich majetek, zadlužil je, a když se dostaly na hranici bankrotu, odešel. Nic z toho však nemusí být trestné.

Trestný čin by představovalo pouze záměrné klamání investorů či obchodních partnerů, zkreslování účetnictví, zanedbání péče řádného hospodáře či porušování povinností vůči státu a machinace s daněmi.

Zdroj: parlamentnilisty.cz, 20.5. 2016