Mladá fronta DNES: Noví ústavní soudci – odborníci i exprokurátor

Miloš Zeman hledá nové ústavní soudce. Mezi kandidáty jsou opravdu uznávaní odborníci. Dnes chybějí tři ústavní soudci. Zdá se, že novou módou při obsazování Ústavníhosoudu je nominovat tam bývalé či současné státní zástupce. Ještě nikdy jich mezi možnými kandidáty na ústavní soudce nebylo tolik.

Budoucí prezident Miloš Zeman sice ještě nezasedl na Hradě, ale už začal konzultovat s odborníky, koho do Brna na Ústavní soud poslat. Ten je totiž v personální krizi a prezident musí během nejbližších let vyměnit všechny soudce. To je logicky důvod jeho spěchu.

Mezi prvními jmény, která se objevila na pomyslném seznamu možných kandidátů, je například bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, její tehdejší náměstek Jaroslav Fenyk či současná krajská státní zástupkyně z Ostravy Zlatuše Andělová.

„Překvapilo mě, když jsem viděla, že se mluví o třech možných kandidátech z řad státních zástupců. To je naddimenzovaný počet,“ říká bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu a současná senátorka EliškaWagnerová. „Vážím si dobrých státních zástupců, ale obecně si myslím, že pohled žalobce na právo může být jiný. Tedy ovlivněný předchozí praxí. Jinde ve světě se žalobci dostávají na Ústavní soud sporadicky.“

Jenže je pravděpodobné, že v první vlně (nyní chybějí už tři ústavnísoudci) to se žalobci nebude tak horké: Marii Benešovou totiž nominace zatím neláká. „Vím, co to je kočovný život, a do Brna se mi jezdit nechce,“ říká opatrně.

U Fenyka zase může nastat problém s jeho minulostí, neboť byl členem komunistické strany a jako vojenský prokurátor v hodnosti majora se ještě v devadesátých letech stavěl proti rehabilitacím odpíračů vojny – tedy těm, kteří kvůli svému svědomí odmítali opakovaně nastoupit do komunistické lidové armády. Později jim české soudy rehabilitaci přiznaly. Fenyk sám už dříve uvedl,že když vstupoval do strany, nevěděl, do čeho jde. Překvapivě se Fenyka, který je advokátem a učí na vysoké škole, zastává i Wagnerová: „Nechci nikoho diskvalifikovat dopředu a od jeho studentů jsem slyšela, že jsou s ním spokojeni,“ říká.

Miloš Zeman se radí o kandidátech s Benešovou, ale i se současnýmpředsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským. Ve hře je i několik současných soudců Nejvyššího správního soudu, který patří k nejlépe obsazeným v zemi. „Je předčasné o tom nyní hovořit,“ říká třeba tamní soudkyně Milada Tomková.

Největší překvapení spočívá ovšem možná v tom, že jména, která se objevují mezi možnými kandidáty na post ústavního soudce, patří opravdu uznávaným odborníkům. Zeman tedy, zdá se, nenaplnil očekávání těch, kteří se„jeho“ Ústavního soudu dopředu obávali. „Jak jsem ta jména sledoval, myslím, že je to pro řadu lidí překvapení, a troufnu si říct, že příjemné,“ říká ústavní právník Jan Kudrna.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, 27.2. 2013, s. 4.