Mladá fronta Dnes: Soud: Zeman nemluvil o Peroutkovi pravdu

Nepřišel, prohrál, ale neomluvil se.
Prezident Miloš Zeman se včera na dálku dozvěděl verdikt soudu ve sporu s vnučkou novináře Ferdinanda Peroutky. Zemanův výrok, že Peroutka napsal článek Hitler je gentleman, označil soud za pomlouvačný. „Bylo na straně žalované, aby pravdivost těchto tvrzení prokázala, to se ale nestalo,“ uvedla soudkyně. A nařídila Kanceláři prezidenta republiky, aby se Kaslové písemně omluvila. Peroutkova vnučka odcházela od soudu spokojená, proces však zdaleka nekončí.
Hrad se totiž omluvit nehodlá a jeho právníci jsou připraveni spor vést až k Ústavnímu soudu. Nikoli však kvůli pravdivosti výroku. Napadnout chtějí to, že Kaslová vymáhá omluvu po prezidentské kanceláři. Ta je však podle Hradu jen servisní organizací, která nenese za prezidentovy projevy odpovědnost.

Podle bývalé místopředsedkyně Ústavního soudu Elišky Wagnerové Hrad přitom není zcela bez šance na úspěch. „Pokud jde o obsah, není sporu, že pan prezident uvedl nepravdivý výrok,“ nepochybuje Wagnerová. „Ale nejsem si jistá, jestli je to dobře zažalováno, když se žaluje stát reprezentovaný Kanceláří prezidenta republiky,“ uvažuje bývalá soudkyně a současná senátorka (bezpartijní za zelené).
K tomu, aby spor došel až k Ústavnímu soudu, však musí nejprve žalovaná strana, v tomto případě Hrad, využít všech opravných možností v podobě odvolání. Během těch se bude Hrad, který včera u soudu zastupoval právník Marek Nespala, snažit do procesu vtáhnout co nejvíc zástupců třetí strany. Kromě znalců Peroutkova díla chce, aby se Zemanovým výrokem zabýval i Ústav pro studium totalitních režimů. Soudkyně Kateřina Sedláková včera tento postup odmítla. Soud podle ní nemá hodnotit Peroutkovo dílo, ale zabývat se pravdivostí výroku.
Zemanovi oponenti mají jasno: Hrad se snaží spor rozmělnit. „Prezident Zeman se mohl už dávno omluvit a k soudu vůbec nemuselo dojít. Jeho trvání na něčem, co neexistuje, je trapné,“ kritizoval včera prezidenta šéf ODS Petr Fiala. A do Zemana se opřeli i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nebo druhý muž lidovců Marian Jurečka.
„Je to takový stálý antizemanovský sbor v čele s veleknězem antizemanismu panem Kalouskem. Tito politici by se k panu prezidentovi vyjádřili kriticky, ať by udělal cokoli,“ reagoval Ovčáček. „V Peroutkově díle z 95 procent převažuje to pozitivní. Ale v pěti procentech vidíme to, kdy podlehl mocným a stal se jejich hlásnou troubou,“ řekl mluvčí Hradu.
Zeman v projevu k 70. výročí osvobození Osvětimi prohlásil: „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky.‘ Co vede k této fascinaci intelektuálů naprosto zrůdným učením?“ Hrad to včera doložit nedokázal.

 

Zdroj: MF Dnes, 3.3. 2016