Moravské hospodářství: Starostové se obávají nového registru smluv, nechtějí ani kontroly z NKÚ

Svaz měst a obcí vystoupil proti dvěma návrhům protikorupčních zákonů, které prosazuje iniciativa Rekonstrukce státu. Některým starostům vadí, že by obce nově musely zveřejňovat všechny smlouvy s dodavateli veřejných zakázek v online registru. Tito starostové nevítají ani snahu rozšířit pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) na obce a obchodní společnosti s podílem státu.
Iniciativa Rekonstrukce státu před volbami zahájila kampaň na podporu devíti návrhů, které mají vylepšit české protikorupční zákony. Sto čtyřicet poslanců se zavázalo tyto návrhy prosazovat. Dva z nich však vyvolaly kritiku zástupců samospráv, protože významně změní povinnosti měst a obcí při vyřizování veřejných zakázek.

Starostům ze Svazu měst a obcí (SMO) vadí povinnost zveřejňovat všechny smlouvy uzavřené s dodavateli v centrálním registru na internetu. „Navrhujeme, aby se stanovil limit padesát tisíc korun, od kterého se budou smlouvy uveřejňovat. Uveřejňování všech smluv včetně těch s takřka nulovou hodnotou představuje zbytečnou byrokracii,“ uvedl starosta Strakonic Pavel Vondrys za SMO. Starostové ve svém dopise poslancům kritizují také návrh na rozšíření pravomocí NKÚ. Ten by mohl nově přezkoumávat hospodárnost i u obcí, krajů a akciových společností s většinovým podílem státu.

Starostové se obávají zejména zahlcení administrativou. Doposud obce musely zveřejňovat pouze smlouvy od půl milionu korun výš. „Trváme na kompletním zveřejnění smluv mezi veřejným a soukromým sektorem, protože jinak dojde opět k dělení zakázek pod určitý limit. Samotné zveřejnění trvá asi dvě minuty, takže se úředníci nemusí bát přesčasů,“ uvedl Jiří Boudal z Rekonstrukce státu.

Transparentnější nebo byrokratičtější? 

Podle něj by obce obdržely software pro snazší úpravu smluv. Nově by smlouva byla do registru nahrána jako textový soubor, v němž lze vyhledávat základní údaje o zakázce. Současně však někteří varují, že bude třeba začernit osobní údaje či fakta podléhající obchodnímu tajemství.
Starostové ale nevěří tomu, že by masivnější zveřejňování smluv opravdu zatočilo s korupcí. „Je to jeden z dílčích kroků, ale problém korupce nevyřeší,“ uvedl starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Největší změna zákona o veřejných zakázkách zatím nemá ve sněmovně dostatečnou podporu. Rekonstrukce státu chce totiž podmínít platnost smlouvy jejím uveřejněním. „Podobně to funguje na Slovensku. Pokud smlouvu nezveřejní zástupce veřejného sektoru, musí ji do tří měsíců zveřejnit v centrálním registru firma, která zakázku získala. Jinak je smlouva neplatná,“ vysvětlil Boudal. Vládní ČSSD však zatím tomuto návrhu nefandí. Neobjevil se ani v textu koaliční smlouvy.

Rekonstrukce státu se zasazuje také o rozšíření pravomocí NKÚ na obce, kraje a obchodní společnosti s podílem státu. Někteří starostové však upozorňují, že již nyní jsou kontrolováni až příliš. „Pokud by se v novele objevila možnost kontrolovat účelnost a hospodárnost, doporučil bych rozpustit zastupitelstva a nechat rozhodovat NKÚ. Zastupitelé občas musí rozhodnout ve prospěch kvality žití ve městě, což je z hlediska účelnosti a hospodárnosti diskutabilní,“ řekl starosta Vyškova Karel Goldemund.
V parlamentu vznikají dva návrhy novely. Zatímco podle návrhu poslance Stanislava Polčáka by měl NKÚ zkoumat pouze zákonnost, návrh senátorky Elišky Wagnerové volá i po kontrole hospodárnosti. „Víme, že někteří starostové v Senátu takový návrh nepodpoří, ovšem kontrolovat jen zákonnost by bylo zbytečné. Většina pochybných nákupů je určitě dle zákona v pořádku, ale před NKÚ by neobstála,“ uvedl Boudal z Rekonstrukce státu.

 

Zdroj: Moravské hospodářství, 6. 2. 2014