Nova: Přerušení aktivisty, vlajka vytažená z vagíny. Hrou se zabývá policie

Kvůli skandálu v brněnském divadle Husa na provázku padlo trestní oznámení. Podala ho senátorka Eliška Wagnerová. Členové hnutí Slušní lidé tam v sobotu vtrhli na jeviště a přerušili kontroverzní hru s názvem Naše násilí vaše násilí. Podle senátorky se členové hnutí dopustili výtržnictví.

O podaném trestním oznámení informovala senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová na sociální síti. Podle ní jde o trestný čin výtržnictví se sazbou až dva roky.

Policie skandál v divadle dál vyšetřuje. „Budeme analyzovat ještě dostupné videozáznamy tak, abychom se ujistili, že nedošlo k žádnému dalšímu protiprávnímu jednání,“ řekl pro TV Nova mluvčí brněnských policistů Pavel Šváb.

Podle ústavního právníka Zdeňka Koudelky by však mohli být popotahováni i divadelníci. Připomíná pasáž hry, kdy si herečka vytáhla z vagíny státní vlajku. „Byla tam v zásadě hanobena státní vlajka,“ upozorňuje Koudelka.

Ministerstvo vnitra loni zařadilo hnutí Slušní lidé na seznam extremistických organizací. Předseda hnutí Zdeněk Pernica se tomu brání. „Nejsme extremistická strana ani nacistická, jak nás nazývají lidé, kteří nás v životě neviděli a kteří nás neznají,“ ohradil se Pernica.

Politolog a odborník na extremismus Miroslav Mareš uvedl, že k tomu, aby hnutí bez problémů označil za extremistické, nemá dost podkladů. „Nicméně používají určité radikální metody prosazování zájmů,“ dodal na adresu hnutí Mareš.

Kontroverzní hru odmítl finančně podpořit Jihomoravský kraj, který festivalu pošle milion korun. Podle hejtmana si podporu zaslouží jen ty projekty, které nerozdělují a nevyvolávají negativní emoce ve společnosti.

Za narušení kontroverzní inscenace hrozí aktivistům v přestupkovém řízení pokuta až 50 tisíc korun.

http://tn.nova.cz/clanek/preruseni-aktivisty-vlajka-vytazena-z-vaginy-hrou-se-zabyva-policie.html