Novinky.cz: Justice už může krotit politické strany

Soudy mohou kontrolovat demokratické procedury v politických stranách, umožňuje jim to průlomový nález Ústavního soudu z prosince roku 2011.  

Podle ústavního právníka Jana Wintra by tedy v případě kandidátky ČSSD v Moravskoslezském kraji bylo teoreticky možné vydat předběžné opatření, ale jedině v případě, že by šlo o „hrubé porušení stanov“.   „Tedy například když kandidátku neschválil předepsaný počet členů stranického orgánu. Ale předběžné opatření by se muselo týkat velmi závažného případu. Potíž je v tom, že není jasné, v čem došlo k pochybení, takže těžko soudit,“ řekl Právu.   ÚS před dvěma lety vyhověl stížnosti členů ODS v Praze 5, kteří napadli výsledky oblastního sněmu z května 2007, který odvolal celou oblastní radu a do čela se dostali lidé blízcí tehdejšímu kontroverznímu starostovi ODS Milanovi Jančíkovi. Stížnost předtím zamítl odvolací městský a Nejvyšší soud.   „ÚS upozornil, že má-li fungovat demokracie na celostátní úrovni, musí notně fungovat i v politických stranách. Demokracie je ústavní hodnota tak velikého grádu, že i když naše ústava nemá zakotveno, že vnitrostranická demokracie musí být dodržována, tak my jsme to dovodili z jiných ustanovení ústavy. Pokud je ve hře zachování demokracie, musí soudy zasáhnout,“ řekla tehdejší soudkyně a nynější senátorka Eliška Wagnerová.
Soud již zasáhl i proti vedení ODS

Naposledy předběžným opatřením zastavil soud rozhodnutí výkonné rady ODS letos v dubnu, kdy rozhodla o zrušení buňky v Praze 12. Tu širší vedení občanských demokratů zrušilo společně s buňkami v Praze 4 a na Praze-západ.

 

Zdroj: novinky.cz, 30.8.2013