Novinky.cz: ÚS zatrhl zpětné doplacení peněz soudcům

Soudci nemají nárok na zpětné dorovnání platů, které byly v předchozích letech špatně vypočítané.

Rozhodl o tom v úterý Ústavní soud (ÚS) zrušením části verdiktu Nejvyššího soudu (NS) z roku 2014, který šéfům spravedlnosti doplacení desítek tisíc korun uznal.
Podle ÚS nesl tento verdikt znaky nepřípustné libovůle.
Problém se týkal chybného výpočtu platové základny. Verdikt NS přiznal dorovnání platu soudkyni z Brněnska.
Soudců je v Česku kolem třech tisíc, nynější rozhodnutí ÚS se ale dotkne jen asi stovky z nich, kteří se o své platy soudí. Zbytek totiž loni přistoupil na kompromisní dohodu se státem, díky níž tak stát soudcům a následně i žalobcům, na které se podle názoru NS verdikt také vztahoval, vyplatil jen asi jednu miliardu korun. Aktuální rozhodnutí ÚS by tak mělo znamenat zastavení těchto žalob.
ÚS upozornil, že když v roce 2014 rozhodoval o tom, že platy soudců by měly být počítány jinak, vyslovil se tak s platností do budoucna.
„Soud tak učinil s ohledem na to, že zpětné doplacení těchto částek by znamenalo nepředvídatelný zásah do státního rozpočtu, který by nutně vedl k napětí mezi společností a soudci,“ upozornilo včera plénum se soudcem zpravodajem Vladimírem Sládečkem.
Podle dohody soudci dostali peníze za léta 2012 až 2014, o něž přišli kvůli nesprávně vypočítané platové základně, nikoli však peníze pozbyté kvůli tomu, že jim zákon v letech 2011 a 2012 nepřiznával trojnásobek platové základny, tedy průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Kompromisem rozpočet ušetřil asi čtyři miliardy korun.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) je s rozhodnutím spokojený, podle něj se předchozí dohoda týká více než 96 procent případů.

„Verdikt zároveň pomůže uzavřít i soudní spory těch, kteří na dohodu nepřistoupili, protože soudy mají povinnost při svém rozhodování nález ÚS respektovat,“ vzkázal Pelikán z dovolené přes svou tiskovou mluvčí Terezu Schejbalovou.

„Se soudci bylo celkem uzavřeno 3270 dohod, se státními zástupci 1348 dohod. U soudců činila celková vyplacená částka, včetně souvisejícího zdravotního a sociálního pojištění a dalších nákladů, 825 miliónů korun. Státním zástupcům bylo vyplaceno 219 miliónů korun,“ dodala Schejbalová.

„Cesta k výsledku má ale chyby“

Bývalá ústavní soudkyně a nyní senátorka Eliška Wagnerová si myslí, že rozhodnutí ÚS je sice správné, ale provázejí ho chyby. Například prý zmizel předmět sporu, protože soudkyně, které se stížnost týkala, uzavřela loni se státem dohodu o narovnání.

„Výsledek je správný, cesta k němu ale má chyby,“ uvedla.
Platy soudců by podle ní měly být vyřešené zákonem, podobně jako jejich dovolená a další témata, což prý v zákoně o soudech a soudcích chybí. „Soudci nejsou klasičtí státní zaměstnanci. Normálního zaměstnance může zaměstnavatel úkolovat, což je u soudců vyloučené,“ dodala Wagnerová.

Verdikt pomůže uzavřít i soudní spory těch, kteří na dohodu nepřistoupili Robert Pelikán

Kolik letos berou soudci okresní až vrchní stupeň soudce do 5 let praxe 68 400 až 81 600 soudce s 30 lety praxe 117 300 až 142 900

 

Zdroj:novinky.cz, 10.8.2016