Novinky: Podpis pro Hrad? Jen s dokladem

Každý, kdo bude chtít podpořit kandidáta na prezidenta svým podpisem na petici, bude muset připojit vedle jména a trvalé adresy i číslo svého občanského průkazu nebo cestovního pasu.
Stejně jako v první přímé volbě hlavy státu bude muset kandidát nasbírat nejméně 50 tisíc podpisů. Změnu volebních novel včera schválila Sněmovna. Úpravy musí ještě posoudit Senát.
„Je to správný krok. Změna udělá na podpisových listinách pořádek a zabrání potenciálnímu čachrování s podpisy,“ řekl Právu ministr pro Legislativní radu vlády Jan Chvojka (ČSSD).
Podle senátora Jaroslava Kubery (ODS) by měl zákon lehce projít i Senátem.
„Je to potřeba, zabrání se švindlům,“ uvedl pro Právo. Šéfka senátní komise pro ústavu a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (nestr. za SZ) má však jiný názor. „Pokud Ústavní soud řekne, že dávání čísel občanských průkazů je neproporcionální zásah do práv voličů, tak zruší volby. To je šílená představa,“ řekla Právu.

Horáček už burcuje

Textař Michal Horáček je nespokojen, že schvalování zákona se táhne.
Právu již dřív sdělil, že kdyby zákon platil, dávno by začal sbírat podpisy. „Odmítám se s tím smířit a čas marnit nebudu. Proto prosím vás všechny, kteří jste také zvyklí spíš jednat než nejednat, o aktivní pomoc. Pošlete mi na sebe kontakt. Z těch kontaktů vytvoříme síť míst pro sběr podpisů pod petičními archy. Tu aktivujeme ihned poté, kdy nám to zákonodárci konečně laskavě dovolí,“ vyzval včera své fanoušky Horáček na Facebooku.
Úprava pravidel prezidentské volby má zabránit sporům o platnost podpisů na nominačních peticích, které předcházely první přímé volbě prezidenta před čtyřmi lety.

 

Zdroj: novinky.cz, 14.1. 2017