Novinky: Tuhý reaguje na útok podřízených trestním oznámením

Nařčení z „brutálního“ úniku informací od vysokého důstojníka protimafiánské jednotky Jiřího Komárka oplácí policejní prezident Tomáš Tuhý podáním trestního oznámení na Generální inspekci bezpečnostních sborů.

Podle něj se šéf ostravské pobočky Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) mohl svým pondělním ostrým vyjádřením dopustit pomluvy nebo jiných trestných činů.

Komárek začátkem týdne uve -dl, že Tuhý je podezřelý z vynášení informací v případu, v němž jde o stamilióny korun. Ještě předtím požádal odcházející šéf útvaru Robert Šlachta o zasedání sněmovního výboru pro bezpečnost, a to kvůli údajně závažným informacím o napojení špiček policie na kriminální prostředí.

„Nařčení důstojníků z brutálního úniku informací v kauze, v níž má jít o stamilióny, se nezakládá na pravdě, poškozuje důvěru celého policejního sboru, poškozuje mě jako policejního prezidenta a v neposlední řadě to zasahuje i do mého soukromého života,“ reagoval včera Tuhý v tiskovém prohlášení.

Tuhého a jeho náměstka pro kriminálku Zdeňka Laubeho před týdnem vyslýchali vrchní žalobci z Olomouce. Tento týden šéf odboru závažné hospodářské kriminality olomouckého státního zastupitelství Petr Šereda potvrdil, že toto podání vysvětlení souviselo i s poznatky o možném propojení policejních špiček a podsvětí.

Pondělní veřejné prohlášení Komárka nechtěl včera náměstek olomouckých vrchních žalobců Pavel Komár komentovat.

„O kroku pana Komárka jsme nevěděli, bližší vyjádření k tomu podávat nebudu,“ řekl pro ČTK s tím, že za úřad již vše důležité řekl Šereda o den dříve.

Vystoupení šéfa ostravské expozitury ÚOOZ je velmi nestandardní. Úřady totiž podle zákona nesmějí v rané fázi prověřování veřejně informovat o tom, z čeho je kdo podezřelý. Tuhý navíc zatím nebyl z ničeho obviněn.

To včera potvrdila například bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, jedním dechem ale doplnila, že celá aktuální situace není standardní.

„V obecné rovině to samozřejmě není správné, ale na druhou stranu připouštím, že mohou nastat situace, kdy policistům nezbývá nic jiného než s tím jít na veřejnost,“ řekla Právu někdejší ústavní soudkyně Wagnerová.

Poukázala přitom na to, že detektivové dlouhodobě nedůvěřovali generální inspekci, která má ze zákona vyšetřování možné trestné činnosti policistů na starosti. „Ta vznesená obvinění jsou velmi vážná a je potřeba vše důkladně prošetřit,“ dodala.

 

Zdroj: novinky.cz, 22.6. 2016