Parlamentní listy: Brno si připomnělo Den boje za svobodu a demokracii i s ombudsmankou

Datum 17. listopadu je zapsáno do historie České republiky nesmazatelným písmem. Tento den, kdy byl náš národ hned dvakrát vystaven útlaku totalitního režimu – poprvé nacistického, podruhé komunistického – ale dokázal se postavit na odpor a bránit svoje nezcizitelná práva, je vzpomínkou na hrdiny prvního, druhého i třetího odboje a také připomínkou toho, že svoboda není zadarmo.

„Toto výročí připomíná dvě největší události, kdy se čeští občané rozhodli své nezpochybnitelné právo na svobodu bránit a postavili se zlu a bezpráví,“ říká první náměstkyně Klára Liptáková. „Tento den je oslavou našich hrdinů a oceněním jejich morálního kreditu.“

Vzpomínkový akt se uskutečnil na Rooseveltově ulici u památníku 1., 2. a 3. odboje před budovou krajského soudu. Kromě Kláry Liptákové se ho účastnila například také ombudsmanka Anna Šabatová či senátorka Eliška Wagnerová.

Pietní akce připomíná roky 1939 a 1989, kdy studenti demonstrovali proti nacismu, respektive komunismu a obě demonstace byly brutálně potlačeny.

 

Zdroj: parlamentnilisty.cz, 18.11. 2015