Parlamentní listy: Vystoupení Ovčáčka v ČT zvedlo ze židle Wagnerovou: Někdo by mu měl důrazně vysvětlit…

Česká právnička Eliška Wagnerová se na svém facebookovém profilu rozhorlila nad vystupováním hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka ve veřejnoprávní televizi. A zároveň také uvedla, jak by se měl prezident zachovat v otázce odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Wagnerová se k Ovčáčkově vyjádření na veřejnoprávní televizi vyjádřila v pátek odpoledne, jen pár hodin poté, co premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil, že demisi vlády nepodá a oznámil návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO). Reagoval tak na prezidenta Miloše Zemana, od nějž vycházely signály, že by mohl postupovat proti ústavním zvyklostem a demisi premiéra nevzít jako demisi celé vlády.

„Tragický Ovčáček na ČT24 dští oheň a síru na Bohuslava Sobotku a pěje ódy na prezidenta a jeho uvážlivost. Právě kvůli ní prezident prý nejprve obrazí zase nějaký kraj a vyrazí do Číny a teprve pak se začne věnovat návrhu na odvolání A. Babiše,“ podotýká ironicky Wagnerová. Reaguje tak na Ovčáčkova slova, že prezident se k návrhu na Babišovo odvolání vyjádří až 18. května, po návratu z Číny. Nehodlá tak respektovat Sobotkův navrhovaný 9. květen.

Podle Wagnerové jde o svérázný výklad Ústavy. „Ta říká, že prezident odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády a tečka. Zde nemá prezident ani milimetr prostoru pro úvahu, pouze provede rozhodnutí premiérovo. Lhůtu prezidentovi Ústava nestanoví. Pro takový případ judikatura ÚS dovodila, že prezident má v takových případech jednat bez zbytečných odkladů,“ řekla s tím, že si není jistá, zda spanilá jízda prezidenta po českých a moravských krajích nepředstavuje takový zbytečný odklad. „Celostátní zájem na vyřešení poměrů ve vládě je asi přece jen o cosi vyšší než zájem jednoho kraje a jeho obyvatel na setkání s prezidentem,“ dodala. A zároveň adresovala ještě jeden vzkaz mluvčímu Ovčáčkovi: „Někdo by mu měl důrazně vysvětlit, že by měl ubrat při kritice chování premiéra. Prostě se to nesluší,“ řekla.

Celý příspěvek Elišky Wagnerové: Tragický Ovčáček na čt24 dští oheň a síru na B. Sobotku a pěje ódy na prezidenta a jeho uvážlivost. Právě kvůli ní prezident prý nejprve obrazí zase nějaký kraj a vyrazí do Číny a teprve pak se začne věnovat návrhu na odvolání A. Babiše. Inu opět svérázný výklad Ústavy, která říká, že prezident odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády a tečka. Zde nemá prezident ani milimetr prostoru pro úvahu, pouze provede rozhodnutí premiérovo. Lhůtu prezidentovi Ústava nestanoví. Pro takový případ judikatura ÚS dovodila, že prezident má v takových případech jednat bez zbytečných odkladů. Nejsem si jistá, zda spanilá jízda prezidenta po českých a moravských krajích, které obráží opakovaně a bez konkrétního cíle, nepředstavuje takový zbytečný odklad, když celostátní zájem na vyřešení poměrů ve vládě je asi přece jen o cosi vyšší než zájem jednoho kraje a jeho obyvatel na setkání s prezidentem. A panu Ovčáčkovi by měl někdo důrazně vysvětlit, že by měl ubrat při kritice chování premiéra. Prostě se to nesluší.

Zdroj: parlamentnilisty.cz, 6.5. 2017