Parlamentní listy: Wagnerová: Volby v roce 2010 nebyly pro ČSSD a ODS dostatečným mementem

ODS a ČSSD zamítly návrh Elišky Wagnerové proti manipulacím v obecních volbách.

Jednoduchou změnu zákona upravujícího obecní volby, navrženou senátorkou za Stranu zelených Eliškou Wagnerovou (nestr.), zamítnul dnes Senát většinou hlasů ČSSD a ODS. Nejen Pražané jsou při příštích obecních volbách opět ohroženi manipulací s volebními obvody tak, jak se to stalo v roce 2010. Už v té době se v souvislosti s pražskými volbami hovořilo o tzv. gerrymanderingu, tedy o zlovolné manipulaci prostřednictvím rozdrobení obce na volební obvody.

„Právě manipulace s obvody a vyšachování menších stran patří k důvodům vleklé krize na pražském magistrátu, který fakticky stojí na opoziční smlouvě mezi TOP09 a ČSSD. Neexistence reálné aktivní opozice umožňuje pokračování Bémovských praktik, které se pouze odehrávají v jiných kulisách a s jinými herci,“ kritizuje senátní kartel ČSSD a ODS předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Jádro změny, kterou do zákona navrhla Eliška Wagnerová, je v bodě 7, jímž se ruší dosavadní úprava § 27, umožňující dělit území obce do více volebních obvodů. Důvody jsou uvedeny v obecné části. Obdobně jako ve volbách do krajských zastupitelstev a do Evropského parlamentu se zakotvuje, že celé volební území tvoří jediný obvod.

Navrhovatelka zákona, nezávislá senátorka za Stranu zelených Eliška Wagnerová k tomu říká: „Samozřejmě, že mě výsledek mrzí. Nevím, zda hlasování bylo otázkou prestiže velkých stran. V každém případě stávající stav bude dál ohrožovat rovnost váhy hlasů voličů v obecních volbách. Voliči jsou tak všanc vydáni možnému zneužití vůle stávající většiny v zastupitelstvech obcí. Zdá se, že pražské volby v roce 2010 nebyly pro politiky z ČSSD a ODS dostatečným mementem.“

Při minulých volbách v roce 2010 rozhodlo pražské zastupitelstvo, v kterém měla ODS nadpoloviční většinu, o manipulativním rozdělení města na sedm volebních obvodů. Ty byly vytvořeny tak, aby zvýhodnily velké strany na úkor malých. Obvody nelogicky spojily do jednoho celku centrum města a předměstí a způsobily, že malé strany včetně zelených se nedostaly do zastupitelstva, přestože získaly více jak potřebných 5 % hlasů.

„Může se to stát i ve vašem městě,“ varuje místopředseda SZ Matěj Stropnický a dodává: „Také u vás může vzniknout skupina volebních počtářů, kteří ohnou volební zákon ve svůj prospěch a vyšachují část občanů z vlivu na stav veřejných věcí.“

 

Zdroj: Parlamentnilisty.cz, 30.6. 2013