Parlamentní listy: Zákon proti Babišovi je prý pěkný nesmysl, i právnicky. Toto k němu řekla senátorka a bývalá ústavní soudkyně Wagnerová

Za problematický považuje pozměňovací návrh sociálnědemokratického poslance Jana Chvojky k novele zákona o střetu zájmů bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová. Upozornil na to Deník Referendum.

Za méně problematický označuje návrh, který ministrům zapovídá provozování či vydávání médií. „To je asi přiměřený požadavek, neboť opačný stav vytváří nedemokratickou nerovnost v oblasti šíření myšlenek, potažmo vlivu a zvýhodňuje takovou osobu v demokratické politické soutěži jen na základě jejího majetku. To mi připadá jako nepřípustné,“ vysvětluje bývalá soudkyně Ústavního soudu.

Větší problém nicméně spatřuje v navrhovaném paragrafu, který se vztahuje k obchodním korporacím. „Nevím, co předkladatele vedlo k takové konstrukci, respektive proč nesáhl k příkazu převést majetek do svěřeneckého fondu pro dobu výkonu neslučitelné funkce s tím, že po skončení funkce by se znovu ujal svých práv,“ uvažujeWagnerová. Fond by podle ní měl všechna oprávnění k majetkovým právům společnosti, která by ovšem vykonával samostatně, tedy bez vlivu původního „vlastníka“.

„Ale možná něco přehlížím a něco mi uniká. Chtělo by to důvodovou zprávu, respektive bližší vysvětlení. V každém případě mi připadá současná konstrukce jako napadnutelná z důvodu neproporcionálního omezení majetkových práv osoby původního vlastníka,“ dodala Wagnerová.

 

Zdroj: parlamentnilisty.cz, 2.4. 2016