parlamentnilisty.cz: Dozorčí rady pro poslance jsou proti Ústavě. Wagnerová soptila v televizi

Senátorka a někdejší ústavní soudkyně Eliška  Wagnerová má za to, že premiér Petr Nečas (ODS) spolu s někdejšími vládními  rebely zašel v „politických obchodech“ příliš daleko. Senátorka má za to, že  zájem strany není možné stavět nad hlasování poslance, které má být učiněno v  souladu s jeho nejlepším vědomím a svědomím. Informuje o tom Česká  televize.

„Oni prostě nechtěli hlasovat pro určité návrhy zákonů, a tak s nimi bylo  dojednáváno, aby odešli. Poslanec má právo hlasovat i proti vůli jeho strany. On  tam není proto, aby chránil zájmy této strany, ale slibuje věrnost České  republice a že svůj mandát bude vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého  nejlepšího vědomí a svědomí,“ zdůraznila Eliška Wagnerová. O dalších závazcích  už ústava nemluví, a v minulosti už se stalo víckrát, že člen strany hlasoval  proti vůli partajní většiny.

Tomáš Syrovátka, redaktor MF Dnes, k tomu již v pátek poznamenal, že se policie  bude pravděpodobně velmi brzy zajímat i o premiéra Nečase. Pokud policie viní  tři někdejší rebely ODS z korupce, nesmíme zapomínat na to, že korupce má vždy  dva póly. Někoho, kdo úplatek přijímá, ale také toho, kdo úplatek nabízí. A to  by teoreticky mohl být premiér.

 

Zdroj: parlamentnilisty.cz, 15.6.2013