parlamentnilisty.cz: Putna je mučedník za nás všechny, naznačuje senátorka Wagnerová

Senátorka a bývalá soudkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová má jasno. Prezident Miloš Zeman i ministr školství  Petr Fiala prý selhali, když se nezdrželi hodnocení aktivit Martina C. Putny,  kterého prezident několik dní odmítal jmenovat profesorem. Státní orgány si  totiž podle ní nesmějí uzurpovat nárok na pravdu.

„Hodnocení Martina C. Putny jako osoby z úst prezidenta, hodnocení jeho  legitimních občanských aktivit z úst ministra školství, a to v souvislosti s  jeho jmenováním profesorem, při němž oba pánové vystupují jako státní orgány,  nelze označit jinak, než jako ústavní selhání obou státních orgánů,“ píše  Wagnerová v příspěvku, který byl přečten na čtvrteční demonstraci na Hradčanském  náměstí a který uveřejňuje na svých webových stránkách Deník  Referendum.

Žádný státní orgán se totiž podle senátorky nemůže stavět do role „vrchního  vykladače vkusu“ a uzurpovat si nárok na pravdu v oblasti vkusu při uplatňování  lidských práv, a to bez ohledu na to, jak silnou má legitimaci z voleb. Stát se  jednoduše musí vzdát vyhodnocování koncepcí dobra, musí se jen postarat o to,  aby zabezpečil řád, v němž své představy o dobrém a spravedlivém životě mohou  uskutečňovat osoby s různým přesvědčením.

Zásah do osobních práv

Navíc pronášením osobních názorů při předávání profesorského dekretu prý zasáhl  Zeman i Fiala, byť různou měrou, do práva Putny na svobodný projev. Prezident  pak podle Wagnerové zasáhl svými výroky i do Putnova práva na čest a možná i  lidskou důstojnost. „Nesporně pak oba pánové, odhlédnu-li od jejich funkcí,  projevili značný nedostatek tolerance jako členové občanské společnosti, tedy  prokázali nedostatek jedné z občanských ctností. To je však jejich věc, pro nás  jako voliče je to ovšem informace předvolební,“ podotýká  senátorka.

V závěru textu Wagnerová oceňuje aktivity Putny: „M. C. Putnu chci ujistit o  tom, že si velmi vážím jeho neúnavný boj za skutečně demokratický stát, založený  na předústavních hodnotách svobody a rovnosti všech jeho občanů, za jeho  vystupování proti politikům, kteří si tyto základy našeho státu dosud  neosvojili. Gratuluji Vám, Martine a děkuji, že podstupujete osobní strázně i za  nás za všechny.“

 

Zdroj: parlamentnilisty.cz, 24.5.2013