Právo: Česku může hrozit kvůli dětem uprchlíků žaloba, tvrdí Wagnerová

Podle bývalé ústavní soudkyně a nyní senátorky Elišky Wagnerové (za Stranu zelených) by Česku mohla hrozit žaloba k Soudnímu dvoru Evropské unie za to, že děti uprchlíků dává do detenčních zařízení.

Wagnerová v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce v ČT uvedla, že ji zděsily podmínky, v jakých v ČR ve státních zařízeních přebývají uprchlíci.
„Myslím, že si tady Česká republika koleduje o žalobu na takzvané kruté, nelidské zacházení, které je spatřováno mimo jiné zejména ve vztahu k dětem, které vůbec v té detenci nemají být,“ nechala se slyšet. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) ale ČR do písmene dodržuje evropské právo. „Pro nás je daleko horší oddělovat případně matku od dítěte, byť by to bylo dítě odrostlé. Je lépe, aby byly spolu v detenci,“ konstatoval. Odmítl také slova Wagnerové o tom, že by stát neměl od uprchlíků v detenci, kteří si to mohou dovolit, chtít finanční příspěvek. Podle ministra je legitimní ho vyžadovat, když porušili české zákony.
Šéf vnitra také uvedl, že od zpřísnění bezpečnostních opatření v červnu Česko z asi 3000 zachycených uprchlíků více než polovinu vrátilo do Rakouska, menší část pak na Slovensko. Pokud bude pokračovat současný klesající trend záchytů, budou podle Chovance stačit v ČR kapacity záchytných zařízení. Situace by se ale mohla rychle změnit, kdyby například Německo zcela zavřelo své hranice.

 

Zdroj: Právo, 29.9. 2015