Právo: Houbař, co nevěří lidem. To je Láska

Svou image vybudoval na boji proti kmotrům a korupci, přesto ho mnozí politici, co k témuž boji se zločinem vybízejí, rádi nemají.Advokát, otec tří dětí, rybář i vášnivý houbař, který rozezná tři sta druhů hub, Václav Láska (40) sklízí obdiv i nenávist. Čerstvě se dostal do Senátu a rozhodl se přijmout i legitimaci Strany zelených.

V horní parlamentní komoře bude Láska po senátorce Ivaně Cabrnochové (SZ) nejmladší. Své čtyřicáté narozeniny, nutné pro to, aby vůbec do Senátu mohl kandidovat, oslavil teprve v srpnu.
I když k politice advokát a bývalý policejní vyšetřovatel dosud přičichl pouze z její druhé strany, ti, kteří ho znají, nemají strach, že by se snad Láska nechal ostatními politickými matadory zašlapat.
„Já s ním před několika lety seděl v radě Transparency International. Znám ho osobně z té doby. Vždy mi připadal jako konzistentní člověk, který má své principy a těch se drží. Proto jeho vstup do Senátu vnímám pozitivně,“ řekl Právu šéf pivovaru Stanislav Bernard, který sedí i v Nadačním fondu proti korupci, zřízeném miliardářem Karlem Janečkem.
„Myslím si, že je schopný a že má pro politiku předpoklady. Není to člověk, co kalkuluje,“ dodal Bernard.
Z Láskova vstupu do Senátu se raduje i jeho senátní kolegyně za zelené a bývalá ústavní soudkyně EliškaWagnerová. „Pevně doufám, že spolu usedneme i do jednoho senátního klubu. Rozhodně jsem ráda, že byl zvolen. Nemám důvod mu nevěřit, nikdo mě nepřesvědčil o tom, že by nemluvil pravdu. Vystupoval i s nasazením vlastního krku a uváděl fakta,“ řekla Právu.
Dopustit na Lásku nedá ani exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (dříve ODS, nyní europoslanec za TOP 09). „Jako právníka ho ctím a znám ho jako slušného člověka,“ řekl Právu. To byl také důvod, proč vyhledal právě Lásku, když policie začala prošetřovat údajně předraženou koupi káznice ve Vidnavě. „Kauza mě měla poškodit a kriminalizovat mé spolupracovníky. Požádal jsem pana Lásku o jeho názor z vlastní iniciativy. Po prostudování materiálů potvrdil, že jde o účelovou kauzu,“ podotkl.

Škraloup Bárta

Ale stejně jako si našel Láska své fanoušky, stihl také mnoho lidí naštvat. Ve skupině těch, kteří při vyřčení jeho jména obracejí oči v sloup, navíc nejsou jen údajní kmotři, ale i ti, kteří se od listopadu ‘89 na veřejnosti vyprofilovali jako obhájci demokratických hodnot.
„Fenomén Láska je trochu populistická prezentace jednoho problému současné doby, kterým je korupce. Nebo jak tomu říká pan Láska – kmotrovství,“ řekl o svém konkurentovi poražený kandidát do Senátu za ODS, bývalý šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček.
Ovšem od člověka, kterému Láska vyfoukl dobře placený post v parlamentu, se slova kritiky dají očekávat.
Osobní nevraživost vůči Láskovi zřejmě cítí i exministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který advokátovi může zazlívat jeho analýzu kauzy Promopro, při které byl osočen, že nese odpovědnost za o stamilióny předražený nákup audiovizuální techniky při českém předsednictví Evropské unie.
„Nemám v něj důvěru. Myslím, že mu jde spíš o peníze než o principy. Kdysi dělal na zakázku pro Víta Bártu, když pro něj sledoval lidi. Myslím, že podobně to bylo i při jeho analýze kauzy Promopro,“ řekl Právu Vondra.
Těch, kteří Láskovi vyčítají právě jeho spolupráci s exministrem dopravy a bývalým šéfem bezpečnostní agentury ABL Vítem Bártou, je pak mezi politiky víc. Ostatně v senátní kampani se ve volebním obvodu v Praze 5 objevily billboardy na téma: „Víte, že Václav Láska špicloval lidi pro Víta Bártu?“
Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg Láskovi také nedůvěřuje.
„Prý pracoval jako vyzvědač. Bezprostředně se mě to netýká, ale prý má na svědomí i nějaké skandální historky. Tak uvidíme, jak bude pracovat v Senátu,“ uvedl.
Spolupráci s Bártou, byť s ním sám seděl přímo ve vládě, vyčítá Láskovi i exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Sám navíc s advokátem vedl také osobní spor – to když jej před rokem Láska obvinil ze lhaní při obhajobě rozdávání postů exposlancům ODS. Osobní zášť však prý k advokátovi necítí.
„Já už si to ani nepamatuju,“ řekl Právu Kalousek. „Kdybych se měl ohradit proti každému blábolu pana doktora Lásky, tak bych nedělal nic jiného. Já si ho pamatuju jako člověka, který na zakázku Víta Bárty špicloval lidi na Praze 11. Pravděpodobně to je významná kvalifikace, proto byl zvolen do Senátu,“ podotkl pro Právo Kalousek.
Údajným sledováním lidí na zakázku výčet Láskových prohřešků, o kterých se na veřejnosti ví, zřejmě začíná i končí. Co dalšího lze Láskovi vyčíst, pak už je jen fakt, že ač působí jako mírný člověk, občas nechodí pro slova daleko. Svými ostrými výroky si tak už vysloužil i prozatím nepravomocně uloženou pokutu od České advokátní komory ve výši 200 tisíc korun za to, že advokátní kancelář Šachta & Partners označil za iniciátora trestné činnosti v pražském dopravním podniku. V prověřování DP se Láska hodně angažoval, najal ho tehdejší primátor za ODS Bohuslav Svoboda.
„U kárné komise dostal pan Láska pokutu, proti tomuto rozhodnutí se odvolal, a tím rozhodnutí nenabylo právní moci. O odvolání rozhodl odvolací kárný senát tak, že zrušuje to rozhodnutí a vrací věc kárnému senátu, který má dospět k novému rozhodnutí,“ objasnil situaci Právu šéf kárné komise České advokátní komory Petr Čáp. Placení pokuty tak Láskovi ještě stále hrozí.

Policie v krvi

Mnozí jeho příznivci ji však považují za nespravedlivou. Kancelář Šachta & Partners, nyní přejmenovaná na MSB Legal, si u veřejnosti nevysloužila dobré jméno kvůli své klientele, ke které se řadí podnikatelé Ivo Rittig nebo Radovan Krejčíř. Samotní právníci z kanceláře jsou sami v některých kauzách prošetřování a obviněni.
Láska se narodil 4. srpna 1974 v Rakovníku v rodině policejní vyšetřovatelky a automechanika. „Dětství jsem měl bezproblémové, příjemné, pohodové,“ vzpomíná pro Právo. Už v 18 letech však pocítil touhu se osamostatnit, a tak místo na vysokou školu šel po gymnáziu k policii. Její práci znal důvěrně nejen od své matky, ale i jejího otce, který byl členem pražské mordparty.
„Nebyl jsem dozrálý, nebylo to promyšlené rozhodnutí a rozhodně to neznačilo, že bych věděl, co chci. Spíš to bylo proto, že jsem už nechtěl po gymnáziu studovat, chtěl jsem být dospělý a chtěl jsem se postavit na vlastní nohy,“ vysvětlil Láska Právu.
Romantické představy o tom, jak bude hájit právo a pomáhat lidem, ho však brzy přešly.
„Začínal jsem jako na chodníku. Setkáváte se se samými negativy, moc dobrých věcí nezažijete. Já jsem navíc začínal v roce 1992, těsně po revoluci, kdy vztah veřejnosti k policistům moc kladný nebyl. Tenkrát na naše auto lidi plivali,“ vyprávěl Právu.
Právě v této době se pak podle jeho vyprávění utříbil jeho vztah ke světu. „Myslím, že od 18 let se ve mně začal formovat pesimista a skeptik. Asi mě to ovlivnilo do dneška, dívám se na věci černě, vždycky od lidí čekám, že udělají to horší,“ řekl Právu.
Na druhou stranu mu prý jeho zvláštní přístup přináší i pozitiva. „Nemůžu být z lidí nikdy zklamaný, vždy očekávám to špatné. Díky tomu se mi stává, že jsem příjemně překvapený,“ zasmál se.
V roce 1996 se ve svých dvaadvaceti letech oženil. Vzal si svou spolužačku z gymnázia Dagmar, se kterou se znal od svých 17 let.

Proti proudu

Později pracoval jako asistent vyšetřovatele, krajského vyšetřovatele a skončil až na postu republikového vyšetřovatele. Vedl tým vyšetřující krach IPB nebo vytunelování Harvardských fondů Viktorem Koženým. To už se stal hodně známým. „U policie v 90. letech bylo dogma, aby se vždy všechno řešilo tak, aby nebyl průšvih. Já šel proti proudu, riskoval jsem, otevíral jsem kauzy. U toho se výsledek dostavil, Kožený dostal deset let, byť je pořád na Bahamách. Nebýt té kauzy, možná by se vrátil a pak tu dělal politiku,“ vyprávěl Láska.
Jenže právě tento případ mu práci u policie znechutil. „Necítil jsem podporu ani zájem. Já chtěl, aby policie fungovala jinak,“ vysvětlil. Protože už v době práce u policie vystudoval andragogiku a studoval práva, rozhodl se změnit povolání.
V roce 2003 uniformu pověsil na hřebík a začal pracovat jako advokátní koncipient. V té době také začal spolupracovat s Transparency International, která si ho vyhlédla, ještě když dělal policejního vyšetřovatele. V roce 2007 začal pracovat v ABL Víta Bárty. „Nabídli mi, abych vytvořil speciální divizi na detektivní služby. Zaujalo mě to, protože to mělo blízko k práci policisty. Měl jsem vybudovat skupinu soukromých detektivů, která by pro ABL pracovala. Měli to být detektivové pro podnikovou kriminalitu, aby rozkrývali zloděje mezi zaměstnanci. Nikdy jsem nikoho nešmíroval,“ tvrdí.
Jenže po několika měsících se mu práce přestala líbit. „Nebylo to pro mě. V té době byla úroveň soukromých detektivů tristní,“ vysvětlil.
V roce 2010 si otevřel vlastní advokátní kancelář. Krom již výše zmíněných případů se od toho roku zabýval analýzou smluvních vztahů pražského dopravního podniku, díky které padlo několik obvinění na hlavy tehdejšího vedení firmy i pražského magistrátu.
Potíže kvůli auditu měl i exprimátor Svoboda, který si Lásku najal bez výběrového řízení za více než milión korun, aniž to schválila rada města. Policie však případ tento týden ukončila. Jeden z největších zásahů do politiky Láska učinil, když v roce 2013 podal trestní oznámení na „trafikanty“ z ODS, kteří údajně výměnou za složení poslaneckých mandátů získali od expremiéra Petra Nečase (ODS) přislib lukrativních postů. Protože poslance při jejich jednání podle Nejvyššího soudu kryla imunita, byli obvinění zbaveni.
Možná právě znechucení z toho, jak se v Česku dělá politika, nakonec Lásku přivedlo k myšlence, aby se do ní sám zapojil. „Nejsem solitér, už na to nemám dost energie. Chtěl bych najít lidi, se kterými bych mohl vytvořit tým,“ vysvětlil Právu.

Lákali ho babišovci

Před volbami v roce 2013 ho oslovilo hnutí ANO i zelení, aby za ně kandidoval do Sněmovny. I když jeho cílem byl od počátku Senát a mezi poslance se mu nechtělo, nakonec zeleným kývl. „ANO jsem hned na první schůzce odmítl. Je nečitelné,“ vysvětlil.
Zelení však v roce 2013 ve sněmovních volbách neuspěli. Nabídla se tak kandidatura do horní komory letos. „Chci dělat věci, které jsem jako aktivista po politicích požadoval. Hned dva dny po zvolení jsem zveřejnil svůj majetek. Někdo říká, že je to populismus. Ale já to udělat musel, když jsem to po politicích chtěl,“ uvedl.
Mezi jeho statky patří dvoumiliónový dům v Rakovníku, na který splácí dvě hypotéky 900 tisíc korun, maringotka u Orlíku v hodnotě 150 tisíc korun, chata u Berounky v ceně 300 tisíc korun a rodinné auto Ford Galaxy, které měsíčně splácí 24 tisíci korun.

Veřejný deník

Kůži na trh však nevystavil Láska jen tak. Transparentnost totiž vyžaduje i po ostatních. Jeho dalším cílem je připravit společně s dalšími senátory zákon o financování politických stran. Jako senátor také hodlá na internetu zveřejňovat svůj deník, ve kterém podrobně popíše, s kým se stýká.
„Třeba to bude věc, co mi zláme vaz. Já si totiž v praxi osvědčil, že transparentnost je fajn, ale dává náboje těm, kdo po vás jdou,“ podotkl.
I když se mu stranická politika protiví, Právu prozradil, že hodlá vstoupit do Strany zelených. Zůstat chce však každopádně pouze jako řadový člen.
Advokátní praxi ani jako senátor prý neopustí. Společně s rolí otce tří dětí (dvanáctileté Anežky, devítiletého Václava a dvouletého Ondřeje) bude mít co dělat.
„Moje koníčky jsou amatérská mykologie a rybaření. Mám maringotku na Orlíku a chodím chytat dravce. Na jaře chodím muškařit na pstruhové vody,“ vyprávěl Právu.
Od března do půli ledna se pak toulá nejraději po lese. „Rozeznám tři sta druhů hub. Mám největší radost z toho, když objevím nový druh, který znám jen z atlasu. Na druhou stranu houby poctivě zpracovávám, suším, udím, zavařuju,“ dodal.
„Když mám relaxační víkend, tak jdu v pátek ráno na houby, přinesu dva košíky, v sobotu ráno vyrazím ještě jednou, přinesu dva košíky a do neděle do večera jsem v kuchyni, kde dělám uzené houby, což je moje specialita. To je pro mě největší relax,“ uzavřel.

 

Zdroj: Právo, 25.10. 2014