Právo: Ověřit všech 626 016 podpisů? Nelze, tvrdí vnitro

Zkontrolovat všech 626 016 podpisů pod petičními archy kandidátů na Hrad je již nereálné. Včera to uvedl šéf odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václav Henych. Přitom i pokynem vnitru prověřit kompletní archy může skončit rozhodování Nejvyššího správního soudu (NSS) o očekávaných stížnostech tří vyškrtnutých kandidátů.

Rozhodnutí o tom, zda vnitro postupovalo správně, když sečetlo chyby v obou kontrolách, místo aby je zprůměrovalo, jak říkají odborníci, je nyní podle Henycha již jen na NSS. Ten musí dát své stanovisko do 13. prosince, neboť již o den později Státní volební komise vylosuje čísla kandidátům.

Ministerstvo je podle Henycha připraveno na všechny možné varianty, ale není v silách jeho úřadu již projít všechny seznamy. Již nyní na kontrole pracovalo vedle lidí z ministerstva ještě šedesát brigádníků.
Každý bral stovku za hodinu a měl nad sebou ještě kontrolu zaměstnancem vnitra, takže brigádník podle Henycha nemohl nikoho poškodit, ani mu pomoci. Henych je přesvědčen, že postup ministerstva byl správný.

„O modelu, který jsme zvolili, jsme informovali od okamžiku projednávání zákona ve vládě,“ uvedl v ČT Henych.  Nesouhlasí s tvrzením, že stížnosti odmítnutých kandidátů na postup vnitra by mohly být příčinou odkladu termínu samotné volby prezidenta.

Henych však nepočítá s možností, že se některý z kandidátů, kterému případně nevyhoví NSS, obrátí na Ústavní soud. Na tuto komplikaci již upozornila v sobotním Právu předsedkyně senátní ústavní komise a bývalá místopředsedkyně ÚS Eliška Wagnerová.
Podle ní by nebylo správné, kdyby volba proběhla a kandidáti by nemohli uplatnit svou stížnost. Na podání přitom mají šedesát dní po rozhodnutí NSS.

Komplikací by bylo i to, kdyby si kandidát nestěžoval jen na rozsudek NSS, ale zároveň s tím by napadl jako neústavní volební zákon nebo některé jeho části.

Volby v ohrožení

To připustil také šéf ÚS Pavel Rychetský, který v ČT uvedl, že je ve hře mnoho variant. Jednou z nich je, že stížnost bude zjevně neopodstatněná, takže bude bez dalšího jednání odmítnuta.  „Může se stát, že kandidát – a nechci nikomu radit – současně napadne i zákon nebo jeho část, a pak musíme žádat o vyjádření Poslaneckou sněmovnu a Senát. Ty na to mají 30 dnů. Takové řízení se může protáhnout,“ upozornil Rychetský.

„Záleží i na tom, jak rychle nám dá vyjádření NSS. Může se stát, že stěžovatel bude trvat na veřejném ústním jednání. Věřím, že nedojde k situaci, kdy jednání u nás by si vyžádalo takový čas, že by byl odložen termín volby, jak byl vyhlášen,“ dodal Rychetský. Také vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) v diskusi připustila, že ústavní stížnost může ohrozit lednový termín, protože v případě ústavní stížnosti by soud mohl vydat předběžné opatření a volba by nemohla proběhnout. „Žádná panika není na místě,“ dodala.
Obě političky, Wagnerová i Peake, odmítly možnost, že by se ČR měla vrátit k nepřímé volbě hlavy státu parlamentem, jak navrhuje Boris Šťastný (ODS).

Šéf sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS) předpokládá, že NSS dospěje k názoru, že sčítání, které vnitro použilo, je chybné, a zruší ho. Tím by vrátil všechny tři vyškrtnuté do hry.

Wagnerová se dostala v televizní debatě do sporu s Peake, která tvrdila, že prováděcí zákon o prezidentské volbě je dobrý a jednoznačný.

Podle Wagnerové je zákon nedomyšlený

Wagnerová jí oponovala, že zákon je nedomyšlený, existují možnosti různého výkladu, a proto považuje za nemožné, aby kandidáti byli poškozeni jedním výkladem více než při druhém. Řekla to v narážce na to, že například Jana Bobošíková, která se při uplatnění součtu chyb ve dvou kontrolách dostala pod hranici potřebného počtu podpisů na arších, při zprůměrování dvou dosažených čísel by zůstala ve hře, neboť by jí zbylo ještě 797 hlasů nad 50 tisíc.

Bobošíková ještě před podáním žaloby k NSS chce udělat – jak řekla včera Právu – jeden pokus.
„Vše směřuje k tomu, že záležitost budeme dál řešit. Zjistili jsme ještě možnost zajímavého mezikroku před podáním žaloby na neplatnost rozhodnutí ministerstva vnitra, o kterém zatím nikdo nehovořil,“ uvedla bez dalších podrobností.
Dodala, že tento krok je namířen proti postupu ministerstva. Bobošíková již v pátek oznámila, že zvažuje i žalobu k Ústavnímu soudu.
K NSS se zcela jistě obrátí Vladimír Dlouhý, kterému by ale nepomohl ani výhodnější propočet, našel prý ale ve výpočtech takové chyby, které mu dávají oprávnění se na NSS obrátit. Při zprůměrování by mu chybělo 1070 podpisů.
Vnitrem vyškrtnutý Tomio Okamura oznámí své rozhodnutí, zda půjde k NSS, dnes. Tomu by i po přepočtu chybělo ještě o stovku více.

 

Zdroj: Právo, 26.11.2012, s. 1.