Právo: Podle Pelikána vnitřní kontrola advokátů selhává

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) je přesvědčen, že Česká advokátní komora nedostatečně bdí nad profesními selháními svých členů. Pelikán to uvedl v nedělních Otázkách v debatě s předsedou komory Martinem Vychopeněm.
„Komora si nedokáže poradit s úzkou menšinou nepoctivých členů. V těch nejzávažnějších případech absolutně selhává,“ uvedl ministr.
V uplynulých deseti letech bylo za závažná profesní pochybení vyškrtnuto zhruba 130 členů komory, která sdružuje zhruba 12 tisíc advokátů.
Podle ministra kárná řízení vedená komorou s vlastními členy často končí v jejich prospěch, popřípadě jsou potrestáni zanedbatelnými sankcemi. Předseda České advokátní komory Martin Vychopeň to odmítá. Podle něj nepadly tresty pouze v těch případech, kde nebyl dostatek důkazů.
„Přijde mi to jako adekvátní číslo,“ uvedl na adresu statistiky výsledků kárných řízení Vychopeň. „Pokud srovnám jiné profesní komory, jsme zhruba na stejné úrovni,“ dodal šéf komory. Senátorka a někdejší soudkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová (za zelené) připomněla případ advokáta Vladimíra Zavadila, který během prezidentské kampaně zadal inzerát proti kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09). Zavadil dostal v první instanci pokutu 850 000 korun, odvolací kárný senát ji následně snížil na 20 tisíc.

 

Zdroj: Právo, 4.5. 2015.