Právo: Primárky

Sloupek Josefa Koukala

S vážnými tvářemi představili včera zástupci Kroměřížské výzvy v čele s Michaelem Kocábem svých prvních pětadvacet kandidátů na příštího českého prezidenta. Kdo čekal, až konečně někdo vstane a řekne, že už se můžeme začít smát, nedočkal se. Zdá se, že to myslí doopravdy.
Vyhrál Michal Horáček – ačkoli snažně prosil, aby nebyl s aktivitou spojován – následován Tomášem Halíkem, který výzvu naopak podepsal. Ostatně většinu kandidátů vybrali signatáři ze svého středu, proč také chodit daleko. Kroměřížská výzva je komunita zhruba 6,5 tisíce lidí (s dominantním zastoupením intelektuálů, umělců, vědců, politiků a podnikatelů) spřízněných podpisem pod stejnojmenné prohlášení umístěné na webu.
Kandidátem pro příští volbu má být někdo, kdo hájí základní demokratické principy, je slušný a oddaný hodnotám zakotveným v ústavě. Uskutečnění této bohulibé myšlenky hodlá iniciativa dosíci pořádáním ankety ve stylu Česko hledá prezidenta. Soutěžní kola budou tři, jméno výherce se dozvíme napřesrok do prázdnin. Odměnou mu bude podpora Kroměřížské výzvy v přímé volbě hlavy státu.
V prvním kole respondenti vygenerovali jména, která padají už léta – od Schwarzenberga se Švejnarem po Ebena se Svěrákem. Diplomatu Petru Kolářovi a europoslanci Jiřímu Pospíšilovi podpora zalichotila a kandidaturu zváží.
Pospíšil anketu dokonce nazval primárkami občanské společnosti. Vzhledem k jejímu rozsahu a obsahu je to značně nadnesené označení. Ve skutečnosti jde o velmi úzkou výseč. Z hlediska šíře elektorátu, který musí v přímé volbě oslovit prezidentský kandidát, nevýznamnou. Navíc, jak ukázalo první lidové hlasování, zejména venkovu čpí aktivity typu Kroměřížské výzvy lógrem pražské kavárny na sto honů. Nálepkou vítěze bych se ve vlastním zájmu neprokazoval v okruhu nad deset kilometrů od Václavského náměstí.
Není pěkné ironizovat prohlášení, jehož text může do posledního písmenka podepsat každý slušný člověk. Navíc, když k němu připojili své podpisy Vilém Prečan, Petr Pithart, Josef Jařab, Eliška Wagnerová, Luděk Niedermayer, Jiří Menzel, ještě i Věra Čáslavská a řada dalších vzácných lidí. Naivita, s níž iniciátoři výzvy postupují, však může v důsledku poškodit právě ty, jimž se tak vehementně snaží pomáhat.

 

Zdroj: Právo, 6.9. 2016