Právo: Průzkum: Babiš je ve střetu zájmů, ANO ale ještě posílilo

Navzdory tomu, že 52 procent lidí si myslí, že lídr ANO, majitel Agrofertu a ministr financí Andrej Babiš je ve střetu zájmů, okouzlení miliardářem nepolevuje. Jak ukázal včera zveřejněný průzkum TNS Aisa pro Českou televizi, kdyby se nyní konaly volby, vyhráli by je suverénně babišovci s 31,5 procenta hlasů, což je o 2,5 procenta víc než v březnu.
Podle průzkumu si více než polovina lidí myslí, že by si měl Babiš vybrat, jestli chce být politikem, nebo podnikatelem. Tento názor sdílí i 29 procent voličů ANO.
Jen 39 procent všech oslovených si myslelo, že Babiš ve střetu zájmů není. Ostatně jen čtyři procenta lidí si myslí, že politici obecně dodržují článek ústavy 70 o střetu zájmů.
Senátorka za zelené Eliška Wagnerová se včera v ČT připojila k názoru předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, že neslučitelnost funkce a dalších činností by měla být v ústavě.
„Není v orgánech společnosti, jen ji vlastní, ale provádí akvizice nového majetku a to je za hranou. Měl by tu být systém jako v Americe, kde je v politice řada bohatých lidí, ale vedení podniku je svěřeno správcům. A nové akvizice jsou nemyslitelné,“ řekla Wagnerová na Babišovu adresu.
Naopak ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) se nedomnívá, že by Babiš byl ve střetu zájmů: „Je to následek mediální masáže.“ Podle něj nejde o střet zájmů, když je jeho vlastní zájem v souladu se zájmem obecným. A u partikulárních zájmů, které mohou být v rozporu se zájmem obecným, se podle Pelikána zdržel hlasování.

ODS podruhé před TOP 09

Průzkum ukázal, že by o deset procent méně než ANO měla ČSSD (21,5 procenta), která by získala o procento víc než v dubnu. Společně by obě strany podle propočtů Práva měly pohodlnou ústavní většinu 129 hlasů.
Těsně za sebou skončili ostatní – třetí komunisté (10 %, ztráta proti březnu 3,5 %), ODS (9 %), TOP 09 (8 %) a lidovci (7 %).
„Oproti minulému měření došlo k mírnému posílení tradičních voličů u ODS, což může být známkou stabilizace ODS,“ uvedla TNS Aisa.

 

Zdroj: Právo, 4.5. 2015.