Právo: Schválen zákon k potírání nelegálního alkoholu

Návrh nového zákona o povinném značení lihu schválil ve čtvrtek Senát. Stát jím v reakci na loňskou metanolovou aféru zpřísňuje opatření k potírání výroby a prodeje nelegálního alkoholu.

Pro hlasovalo 56 z 68 přítomných senátorů a nikdo nebyl proti. Aby zákon nabyl účinnosti, zbývá už jen podpis prezidenta Miloše Zemana. Po bouřlivé diskusi však Senát současně přijal doprovodné usnesení, v němž žádá vládu, aby se co nejdříve připravila novela tohoto zákona. Především by se měl přehodnotit systém kaucí, který je likvidační pro malé výrobce. Stát by také měl prověřovat minimální cenu alkoholu na trhu a zavést evidenci jeho nákupů a prodejů, tedy registrační pokladny. „Doprovodnému usnesení rozumím, protože novela je jen první krok na cestě k potírání nelegálního alkoholu. V debatě několikrát zaznělo volání po registračních pokladnách. S tím já nemám žádný problém a věřím, že se toho nová vláda po volbách chopí,“ řekl senátorům ministr financí Jan Fischer (bezpartijní). V důsledku metanolové aféry, která v Česku vypukla 3. září 2012, zemřelo 47 lidí a řada dalších oslepla. „Tuto aféru považuji za neskutečnou tragédii obětí i jejich rodin. Druhou tragédií je ale stát, který připustil, aby se v naší republice rozvinul prosperující metanolový byznys. Ten tady působil dlouho, možná s laskavým kynutím. Výrobny přitom nebyly žádné psí boudy, ale velké podniky, které tu nerušeně fungovaly. To je šílené,“ zdůraznil Fischer. Senátor Vladimír Dryml (SPOZ) zkritizoval předchozí vládu Petra Nečase za liknavou přípravu tohoto zákona. „Došlo tak k dalším daňovým únikům a zdravotním důsledkům. Za oba tyto problémy byli zodpovědní ministři TOP 09, kteří měli už před aférou signály od celníků, že dochází k daňovým únikům,“ prohlásil. Senátoři Petr Bratský (ODS) a Jaroslav Palas (SPOZ) navrhli, aby se změnila koncepce kontrolní pásky a stala se z ní cenina, která bude, stejně jako u cigaret, rovnou obsahovat i spotřební daň. Fischer jim však oponoval tím, že náhrada ztracené pásky v hodnotě 44 haléřů bude stát 50 korun, což je dostatečné opatření.

Pod dohledem kamer
A jaké změny zákon přináší? Nejvyšší možné balení alkoholu se sníží z dosavadních šesti na jeden litr s výjimkou dárkového balení, které bude moci být až třílitrové. Tyto láhve navíc nebude možné prodávat ve výčepech a barech. Za porušení zákona bude hrozit až pětimiliónová pokuta nebo dvouletý zákaz činnosti. Zákon rovněž snižuje nejnižší objem alkoholu, který se bude muset značit kontrolní páskou (kolkem), na 0,6 decilitru. Místo, kde se bude líh značit, musí být vybaveno sledovacím kamerovým systémem. Celníci tak budou moci i na dálku nepřetržitě sledovat, jestli se líh značí v souladu se zákonem. Zavedeny také budou už zmíněné kauce, lišící se podle toho, kolik výrobci a distributoři převezmou kontrolních pásek. Pokud odeberou nejvýše 25 tisíc kusů, zaplatí kauci půl miliónu, a nad toto množství pět miliónů korun. „Dostali jsme však řadu dopisů od malých výrobců, pro něž je pětimiliónová kauce tak vysoká, že jim znemožní pokračovat ve výrobě. Bude to na ně mít rdousící efekt, blokující podnikání. Ústavní soud by tedy toto ustanovení mohl zrušit. Proto je potřeba, aby novela zákona, která by výši kauce zmírnila, následovala velmi rychle,“ upozornila senátorka Eliška Wagnerová (bezpartijní). Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) oponoval názorům, že domácí pálení alkoholu by neměl být přestupek, ale trestný čin. „Ještě jsem neslyšel, že by se někdo na Hané či Slovácku otrávil z domácí slivovice. Malý pěstitel, který si v oficiální palírně napálí deset až patnáct litrů slivovice, je přitom zatížen příliš vysokou daní. Bylo by tedy dobré zvážit, jak to pro pěstitele učinit méně finančně náročným,“ řekl. Unie výrobců a dovozců lihovin, která reprezentuje více než čtyři pětiny v Česku odvedené spotřební daně z lihovin, včerejší rozhodnutí Senátu uvítala.

 

Zdroj: Právo, 13.9. 2013