Právo: Senát schválil konec kouření v hospodách

V českých hospodách a restauracích, ale i na dalších místech si kuřáci od konce letošního května už nezakouří. Senát včera po téměř pětihodinové debatě schválil beze změn, ve znění, které mu poslala Sněmovna, takzvaný protikuřácký zákon. Předlohu podpořilo 45 ze 68 přítomných členů horní komory.

Odpůrcům zákona se tak nepodařilo prosadit žádnou z navrhovaných změn, protože senátoři schválili normu rovnou a o pozměňovacích návrzích se nehlasovalo. Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten včera znovu potvrdil, že protikuřácký zákon vetovat nebude.

Od 31. května, na kdy je každoročně vyhlášen Světový den bez tabáku, tak má platit zákaz kouření nejen ve vnitřních prostorách restaurací, kaváren, barů, divadel či kin, ve školách, v nemocnicích, na dětských hřištích či ve vnitřním prostoru sportovišť, ale i v čekárnách, na nástupištích či zastávkách. Norma zakazuje i užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či nákupních centrech. Tyto budou naopak povoleny v kavárnách, barech i restauracích. Výjimku budou mít i vodní dýmky.

Tvrdé tresty za prodej podnapilým

Návrh v horní komoře hájil ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD), který zopakoval, že prioritou návrhu je zvýšení ochrany zdraví lidí, především dětí a mladistvých.
„Doufám, že 19. leden bude historickým dnem a schválíme zákaz kouření,“ vyslovil před senátory své přání s tím, že „návrh podporuje značná část veřejnosti a je maximem možného“.
Zákon zakazuje rovněž prodej cigaret v automatech, nelze-li vyloučit jejich zakoupení osobami mladšími 18 let.
Návrh počítá se sankcemi ve formě zákazu činnosti až na dva roky za porušení zákazu prodeje cigaret mimo vybraná místa nebo osobě mladší 18 let, případně za prodej alkoholu podnapilému člověku.
Zákon podle ministra rozšiřuje i okruh míst, kde bude zakázán prodej tabákových výrobků, elektronických cigaret a alkoholických nápojů, například o pojízdné prodejny. Zákon rovněž zvyšuje sankce za prodej tabákových výrobků a alkoholu. Například v případě prodeje cigaret dětem vládní předloha počítá až s dvoumiliónovou pokutou.
„Navrhované sankce mají působit především preventivně před porušováním povinnosti. Cílem není trestat,“ zdůraznil ministr.

Kuřárny neprosadili

Místopředseda horní komory Jaroslav Kubera (ODS), který se netají tím, že je vášnivým kuřákem, chtěl například posunout účinnost normy na 1. ledna 2018. Podle něj by tak byl čas na to, aby z novely vypadly některé „absurdity“, například zákaz cigaret v botanických zahradách či celých areálech nemocnic.
Kromě toho Kubera také navrhoval uzákonit úplný zákaz kouření s účinností od začátku ledna 2025. „Jestli mě postihne infarkt, tak z Lenky Tesky Arnoštové,“ prohlásil například během diskuse Kubera směrem k náměstkyni ministerstva zdravotnictví, která návrh připravovala.
Senátor Ivo Valenta přišel s tím, že v hospodách by měly vzniknout takzvané kuřárny. Tento návrh zazněl už při projednávání ve Sněmovně od ODS, ale neprošel.
„Je to nepřiměřeným zásahem do podnikání. Stát nemůže stále dokola destabilizovat podnikatelské prostředí a každou chvíli měnit pravidla,“ míní Valenta.

Zapálit si v autě s dětmi nezakázali

Skupina senátorů v čele s Lumírem Kantorem z klubu koaliční KDU-ČSL a nezávislých zase chtěla, aby se nesmělo kouřit i v autě, ve kterém jsou děti. Toto zpřísnění zákona ale včera nedoporučil ani ministr zdravotnictví Ludvík, podle něhož je norma maximálním kompromisem.
Senátor Jiří Růžička (TOP 09 a STAN) prohlásil, že sice jde o zásah do práv a svobody lidí, ale zákon je i zásahem do práv a svobody nekuřáků. „Prostě chci jít do hospody, a nechci jít do zakouřené hospody. A neplatí, že si můžu vybrat kuřáckou nebo nekuřáckou hospodu. To platí možná v Praze, ne na malém městě nebo vesnici,“ zdůraznil.
Miloš Vystrčil (ODS) to vidí jinak. „Někdo běhá po asfaltu ve špatných botách. To je taky věc, která by si nějakou regulaci zasloužila, protože to poškozuje zdraví,“ podotkl v nadsázce.
Senátorka Eliška Wagnerová zase upozornila, že zákon je útok na liberální demokratický stát. „Začíná to u kouření a může to jít dál a dál,“ varovala. „Není to o liberalismu, paní senátorko, tohle je o zdraví,“ oponoval jí Ludvík. Dodal, že normální je nekouřit.
To pobouřilo Kuberu. „Kde berete tu drzost určovat, co je normální a co ne?” rozčílil se.
Úplný zákaz kouření by měl podle předlohy platit od symbolického data 31. května 2017, které je v kalendáři jako Světový den bez tabáku.

Ústavní stížnost

Senátor Kubera chvíli poté, co horní parlamentní komora kývla na zákaz kouření, oznámil, že podá ústavní stížnost. Vadí mu paragraf o opilcích. Novela totiž stanoví, že pokud je hospodský nevyhodí, může mu hrozit zákaz činnosti.
„V tuto chvíli už máme 17 podpisů pod ústavní stížnost. Netýká se kouření, ale toho paragrafu, kdy někdo přenáší odpovědnost na někoho jiného, že bude postižen,“ oznámil Kubera.
Inkriminovaný paragraf stanoví, že pokud hostinský prodá alkohol osobě, která je zjevně pod vlivem alkoholu či jiných látek, může to být přestupkem, za který bude hrozit až dvouletý zákaz výkonu.
To vadí i dalším senátorům. „Když někomu nalije a on by mohl mít předpoklad, že páchá zlé věci, tak aby ta odpovědnost nebyla na těch lidech. To je špatná část zákona,“ řekl Valenta.

Co zaznělo v Senátu

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD): „Často opakovanou námitkou, zejména v souvislosti se zákazem kouření v restauracích, je, že návrh zákona omezuje vlastnictví a právo na svobodné podnikání. K tomu bych rád uvedl, že Listina základních práv a svobod vedle práva vlastnit a svobodně podnikat rovněž stanoví, že každý má právo na ochranu svého zdraví.“
Ivo Valenta (za Stranu soukromníků): „Protikuřácký zákon v podobě, v jaké k nám doputoval z Poslanecké sněmovny, je stejně tak škodlivý jako kouření samo o sobě. Dnešní přehnaná starost státu o dobro a zdraví občanů mně přijde úsměvná a pokrytecká. Co přijde příště? Zákaz požívání jídla nad určitý počet kalorií? Zákaz pití alkoholu v době mezi osmou ranní a osmou večerní? Takové pobíhání v lodičkách je prý také škodlivé a nezakazujeme to.“
Jan Žaloudík (za ČSSD): „Kouření není přirozený proces, protože příroda by jinak vybavila člověka k močovodu a žlučovodu ještě kouřovodem. Pokud jde o ekonomické aspekty, jsou to skutečně toxické peníze, a nejsou jediné. Máme toxické peníze z hazardu a z lecčeho, a stát je v zásadě darebný, protože zatím jediné, na co si nesáhl, je prostituce, a pořád po tom pokukuje, jak by se to také dalo nějak zdanit.“
Jaroslav Kubera (ODS): „Zákaz kouření není o zdraví. Je o ztrátě našich konzumních svobod a kontrole mas. Lékaři totiž kouří. To je zvláštní. Vědí, jak je to nebezpečné, ale hulí jak cikáni. Takže já tomu nerozumím. A tady budou někteří z nich hlasovat pro ten zákon, protože se stydí. Když by mně zakázali kouřit v autě, tak nedojedu ani z Prahy do Teplic. Protože bych způsobil smrtelnou dopravní nehodu. Nejlépe nárazem do kamiónu v protisměru. Když vezu vnučku, tak by mě ani ve snu nenapadlo, abych v autě kouřil. Zastavím na odpočívadle.“
Jan Horník (STAN): „Musím říct, že jsem nikdy nekouřil. Kouřit už asi nebudu. Možná ze zdravotních důvodů budu muset, a to,marušku‘. Nekouřím, nejsem pod vlivem žádných firem, dopředu ale avizuji, že nebudu pro zákon, byť je sebelépe myšlen, ale jsou v tom ptákoviny.“
Luděk Jeništa (za TOP 09): „Přiznejme si, že restaurace jsou dneska opravdu poslední baštou, kde ve veřejně přístupném, uzavřeném prostoru mají přednost kuřáci. A myslím si, že to je špatně.“
Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL): „Jestliže se v návrhu objevuje ustanovení, že provozovatel restaurace se vystavuje sankci, nalijeli osobě, která je v podezření, že zanedlouho někomu ublíží na zdraví, může se stát, že v nejbližší době vznikne norma, která nařizuje provozovatelům zřizovat při svých restauracích střediska, kde bude zaměstnávat posudkové lékaře, psychology, diabetology, sociální pracovníky, kteří každého hosta vyšetří, zda netrpí zvýšenou hladinou cukru, depresemi či sociální slabostí, a vydají potvrzení, zda host je způsobilý ke konzumaci alkoholu.“

 

Zdroj: Právo, 20.1. 2017